Przebicie do Środmieścia

Forum dyskusyjne o płycie "Powstanie Warszawskie" oraz o wydarzeniach sierpnia 1944 roku. Opinie słuchaczy, kontrowersje.

Moderatorzy: praczas-opensources, kaszel

Re: zero kopotu

Postprzez MI » sierpnia 14 2005 - 16:28:23

Valdas napisał(a):
alt napisał(a):Witam

Jak wiadomo, na PW jest sporo cytatow i nawiazan do tworczosci innych kapel. A czy ktos kojarzy melodie z "Przebicia do Srodmiescia"? Mam wrazenie, ze pochodzi z piosenki punkowego Dee Facto (zdaje sie, ze reaktywowali sie ostatnio). Ktos moze to potwierdzic?

Kup oryginał


Czy ja slepy? patrze w okladke i z notatek autorów widze tlyko "autentyk" przy "Przebiciu". To skad w koncu ta melodia?


Radek Kirschbaum napisał(a):ja tam słysze własnie
'w bój armia krajowa"
a że nie wyraźnie, no cóz, ten jazgot to i tak nic wobec tego co sie działo w rejonie ul. Bielańskiej


"Moja krew krajowa!" Litera po literze.
MI
 

Re: zero kopotu

Postprzez Valdas » sierpnia 14 2005 - 20:35:12

[quote="MI"]Czy ja slepy? patrze w okladke i z notatek autorów widze tlyko "autentyk" przy "Przebiciu". To skad w koncu ta melodia? [quote]
Cytuję z książeczki: "PRZEBICIE DO ŚRÓDMIEŚCI: melodia wokalna DEE FACTO
Valdas
 
Posty: 240
Dołączył(a): kwietnia 23 2005 - 11:47:37

Re: zero kopotu

Postprzez MI » sierpnia 20 2005 - 00:58:32

Valdas napisał(a):
MI napisał(a):Czy ja slepy? patrze w okladke i z notatek autorów widze tlyko "autentyk" przy "Przebiciu". To skad w koncu ta melodia?
Cytuję z książeczki: "PRZEBICIE DO ŚRÓDMIEŚCI: melodia wokalna DEE FACTO


Ach, na drugiej stronie...
MI
 

Postprzez chmiel » sierpnia 20 2005 - 10:54:13

Na koncercie w Gdańsku było "Oi! Armia Krajowa" - jest to takie przeciągnięte OOOi! i nieczysto zaśpiewane (bardziej brzmi jak "łaaaj")
chmiel
 
Posty: 14
Dołączył(a): sierpnia 8 2005 - 21:23:23

Re: Przebicie do Środmieścia

Postprzez PePe » września 3 2005 - 21:16:44

Ewidentnie OI AK :!:

Ale ja powrócę do pierwszego posta w tym wątku.
Fetus napisał(a):Jak dla mnie najlepszy wałek na płycie (narazie:))
Ja Wilczurr... :!: :!:

co sądzicie ?

No właśnie. Kim jest Wilczur? Już z kilkoma osobami o tym rozmawiałem i ilu ludzi, tyle poglądów...
Ja na początku myślałem, że to pseudonim Polaka. Wskazuje na to głos pełen bólu i żałości. Do tego "szu ła ła" płaczliwe do granic możliwości. No ale w tekście "Barykada" jasno stoi: "palę ogniem w Wilczura pysk". Więc wychodzi, że Wilczur to Niemiec. Tyle, że w "Przebiciu" pada tekst: "zdejmujemy opaski, przechodzimy jko oddział niemiecki...". Ale jeszcze jedna rzecz nie daje mi spokoju. W tekście "to ja Wilczur, gdzie jesteście, idę po Was" w ostatnich słowach ton głosu zmienia się z pełnego beznadziei i cierpienia, na taki, który mógłby wskazywać nienawiść. Więc kim jest ten Wilczur? Cofającym się Polakiem w niemieckim przebraniu, czy szkopem polującym na polskiego powstańca? A tekst: "Auf dem Bruhl Palace"? Bruhl Palace wiąże sie z dantejskimi scenami... Później sprawa wydaje się jasna: głos Wilczura i słowa - tu Zośka nie strzelać, na Boga nie strzelać itd.

Dla Was pytanie może być głupie, a odpowiedź jasna, ale słyszałem już kilka opini na temat tego tekstu i wolałbym je zweryfikować z opiniami innymi słuchaczy.
A jeśli się zaprzesz dosięgnie cię łaska
Powtarzaj wtedy: ziemia jest płaska
PePe
 
Posty: 14
Dołączył(a): września 3 2005 - 21:00:01
Lokalizacja: Żary / Wrocław

Re: Przebicie do Środmieścia

Postprzez Landsknecht » września 3 2005 - 21:29:09

PePe napisał(a):Kim jest Wilczur?

Zapraszam do tego linka: http://laoche.art.pl/forum/viewtopic.php?t=68&start=0
Tam, w wagonie, kira ostra
Szyby lecą, dziwy szczą
Jedzie pociąg anarchistów
Wolna droga, dalej stąd
Landsknecht
 
Posty: 426
Dołączył(a): czerwca 21 2005 - 19:37:05
Lokalizacja: Wola :-) Księstwo Mazowieckie

Postprzez PePe » września 3 2005 - 21:41:25

Heh... dziękuję...
Nie znalazłem tego tematu przy pierwszym przeglądnięciu listy wątków (jakoś go przeoczyłem :-/ przepraszam). Znalazłem go dopiero po napisaniu tego posta powyżej. Przeczytałem wątek, znalazłem info od zespołu na temat Wilczura, ale i tak jakoś mi to nie klei się w jedna całość. No nic... widać argumenty znajomych i moje nic nie dają w tej kwestii.
Ale jeśli ktoś zechce odnieść się do moich wypocin powyżej - bedę "dźwięczny" :wink:
A jeśli się zaprzesz dosięgnie cię łaska
Powtarzaj wtedy: ziemia jest płaska
PePe
 
Posty: 14
Dołączył(a): września 3 2005 - 21:00:01
Lokalizacja: Żary / Wrocław

Postprzez alt » września 3 2005 - 23:23:43

No wlasnie, a co oznacza to "Szu ła ła"?
alt
 
Posty: 69
Dołączył(a): sierpnia 13 2005 - 18:52:38
Lokalizacja: Krakow

Postprzez PePe » września 4 2005 - 09:49:27

Pewnie to samo co "la la la", "li li li", "hejże hola" albo "oj dana dana" w innych piosenkach :P
A jeśli się zaprzesz dosięgnie cię łaska
Powtarzaj wtedy: ziemia jest płaska
PePe
 
Posty: 14
Dołączył(a): września 3 2005 - 21:00:01
Lokalizacja: Żary / Wrocław

Postprzez Ijon » września 4 2005 - 11:23:31

alt napisał(a):No wlasnie, a co oznacza to "Szu ła ła"?


Nie popadajmy w paranoje przy poszukiwaniu ukrytych znaczeń, bardzo prosze.
Ijon
 
Posty: 99
Dołączył(a): kwietnia 25 2005 - 02:14:38
Lokalizacja: Ruda Śląska

Postprzez Landsknecht » września 4 2005 - 12:05:09

No właśnie, bo zaczynam się czuć jak na lekcji j. polskiego :P Co miał autor na myśli, pisząc... bla, bla, bla... a autor często pisał, co by ulżyć sobie i umysłowi od natłoku myśli... ale nauczyciel nie, bo tam należy doszukiwać sie trzeciego dna, pod trzema metrami mułu :wink:
Tam, w wagonie, kira ostra
Szyby lecą, dziwy szczą
Jedzie pociąg anarchistów
Wolna droga, dalej stąd
Landsknecht
 
Posty: 426
Dołączył(a): czerwca 21 2005 - 19:37:05
Lokalizacja: Wola :-) Księstwo Mazowieckie

Postprzez samy lazy android » września 27 2005 - 12:06:55

nikt jeszcze nie wpadl na to ze to moga byc dwa zdania spiewane jednoczesnie?
samy lazy android
 

Re: Przebicie do Środmieścia

Postprzez wafelek » listopada 21 2005 - 01:58:57

No właśnie. Kim jest Wilczur?


Wilczur na pewno oznacza Niemca. Niemcy dlugo szukali oddialu 'Morro', ktory przed przebiciem ukryl sie. Rzucali granaty do piwnic itp. Po wyjsciu z ukrycia oddzial przedostal sie przez Ogrod Saski, pomiedzy Niemcami, na polska strone. Wilczur na tej plycie to za kazdym razem Niemiec.
wafelek
 

Re: Przebicie do Środmieścia

Postprzez bastor » listopada 21 2005 - 02:27:59

wafelek napisał(a):No właśnie. Kim jest Wilczur?


:) Ten temat to bedzie wałkowany do konca istnienia tego forum.
bastor
 
Posty: 1059
Dołączył(a): kwietnia 24 2005 - 00:00:00
Lokalizacja: Droga na Ostrołękę

Postprzez MaR » listopada 22 2005 - 15:11:11

a co do przebicia do śródmieścia to mam jedno dręczące mnie pytanie. Otóż na początku jest tekst: "Pierwsza drużyna - gotowi do skoku itd." Nie mam pojęcia skąd to się wzięło, o ile mi wiadomo w tej akcji (31 sierpnia) przebicia do śródmieścia takie zdarzenie nie miało miejsca ( :shock: ) czy jest to poprostu takie wtrącenie, czy o czymś nie przeczytałem ?
Od ołowiu płuco zgniło...
MaR
 
Posty: 130
Dołączył(a): sierpnia 29 2005 - 01:52:02

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Płyta "Powstanie Warszawskie"

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości

cron