Ustna matura jeszcze raz :)

Forum dyskusyjne o płycie "Powstanie Warszawskie" oraz o wydarzeniach sierpnia 1944 roku. Opinie słuchaczy, kontrowersje.

Moderatorzy: praczas-opensources, kaszel

Ustna matura jeszcze raz :)

Postprzez s5s » marca 16 2009 - 14:58:02

Witam, widzialem juz na forum temat poswiecony ustnej maturze z jezyka polskiego, ale poniewaz moj temat jest nieco inny, to postanowilem zalozyc kolejny watek. Moje wystapienie bedzie dotyczylo historii narodu polskiego jako waznego zrodla inspiracji dla literatury i sztuki. Jak tylko wybralem temat, to wiedzialem, ze o plycie PW po prostu musze cos powiedziec :)

Ogolnie o czym bede pisal prezentacje nie bede sie tu rozwodzil, ale prosilbym Was o pomoc, jesli chodzi o sama plyte. W ciagu ostatnich lat sluchalem jej wiele razy i generalnie mam zamiar powiedziec o nastepujacych rzeczach:
- cala plyta jako kronika powstania (chce powiedziec, jakie nastroje mozna zaobserwowac w poszczegolnych utworach)
- przyczynie wykorzystania motywu PW (tutaj zacytuje jednego z muzykow)
- inspiracje innymi utworami

I wlasnie w tym ostatnim punkcie potrzebowalbym jakies wskazowki. Generalnie mam zamiar powiedziec o tym co jest na wikipedii (choc nie wiem czy Wiki bede mogl wstawic do literatury przedmiotu :/), przede wszystkim:
- przemowienia Sikorskiego i Hansa Franka
- Elegia o chlopcu polskim i moze pozostale utwory (! to swietna sprawa)
- odwolanie do Biblii (ucho igielne)
- Duma Rycerska
- Morze, nasze morze

Znalazlem na forum temat Źródła intertekstualności w PW i z pewnoscia okaze sie pomocny :)

No i kwestia jeszcze literatury przedmiotu, ktora dotyczy plyty. Mysle, ze wykorzystam jakies dwie recenzje (na pewno ta z onetu). Szukalem na stronach internetowych najwiekszych tygodnikow, ale niestety nic nie znalazlem :/ (plyta byla wydana dosyc dawno temu, w sumie teraz i tak juz bym nie mial jak 'dorwac' tych magazynow).
s5s
 
Posty: 2
Dołączył(a): marca 16 2009 - 12:42:39

Postprzez abd3mz » marca 16 2009 - 15:52:15

A sprawdziłeś pewien rockowy miesięcznik? ;-) Linki do dwóch godnych recenzji na wikipedii.
abd3mz
 
Posty: 95
Dołączył(a): stycznia 27 2008 - 09:46:26
Lokalizacja: Kraków nieaktualny ;-)

Postprzez s5s » marca 16 2009 - 16:53:20

Tak tak, wlasnie musze wybrac ktoras z tych recenzji :) Cztery to raczej za duzo, dlatego ogranicze sie do dwoch.

Na pewno bedzie ta z onetu, bo swietnie opisuje to, co sam chcialbym przekazac slowami :) Nad druga sie jeszcze zastanowie (pewnie wybiore to, co ma, ze tak powiem, najwieksza "wiarygodnosc")
s5s
 
Posty: 2
Dołączył(a): marca 16 2009 - 12:42:39

Re: Ustna matura jeszcze raz :)

Postprzez jarrybegood » kwietnia 11 2011 - 11:26:02

Ja bym skorzystał \z wszystkich. Może trochę więcej pracy będziesz miał, ale efekt będzie o niebo lepszy. ;-)
jarrybegood
 
Posty: 1
Dołączył(a): kwietnia 11 2011 - 10:12:10
Lokalizacja: Prądnik

Re: Ustna matura jeszcze raz :)

Postprzez CZŁOWIEK - ŁOŚ » kwietnia 11 2011 - 11:31:18

s5s napisał(a):Witam, widzialem juz na forum temat poswiecony ustnej maturze z jezyka polskiego, ale poniewaz moj temat jest nieco inny, to postanowilem zalozyc kolejny watek. Moje wystapienie bedzie dotyczylo historii narodu polskiego jako waznego zrodla inspiracji dla literatury i sztuki. Jak tylko wybralem temat, to wiedzialem, ze o plycie PW po prostu musze cos powiedziec :)


Jak już sobie taki morderczy temat wybrałeś, to raczej zachęcam Cię, żebyś odpuścił "Powstanie Warszawskie". Chyba w polskiej "literaturze i sztuce" znajdą się nieco ważniejsze dzieła, które są inspirowane historią narodu polskiego. Ale oczywiście mogę się mylić, może mało uważnie szukałem :lol:
- A to kto?
- Pewnie król.
- Czemu krol?
- Bo nie jest obesrany.
CZŁOWIEK - ŁOŚ
Koncertmod
 
Posty: 681
Dołączył(a): czerwca 14 2005 - 09:34:24
Lokalizacja: Kraków

Re: Ustna matura jeszcze raz :)

Postprzez nati » kwietnia 11 2011 - 11:50:27

Łosiu, potrzebowałeś dwóch lat, żeby tak pomocnie odpowiedzieć? :)
w tym szaleństwie jest metoda...
nati
 
Posty: 549
Dołączył(a): grudnia 19 2005 - 17:24:16
Lokalizacja: Baniocha

Re: Ustna matura jeszcze raz :)

Postprzez CZŁOWIEK - ŁOŚ » kwietnia 11 2011 - 12:00:38

ROTFL, w ogóle nie spojrzałem na datę pierwszego posta, tylko na datę ostatniego...
To kara dla mnie za korzystanie z forum w czasie pracy. Powinienem dostać jakąś nagrodę, nie wiem, może się powinna nazywać Hibernatus ;-)
- A to kto?
- Pewnie król.
- Czemu krol?
- Bo nie jest obesrany.
CZŁOWIEK - ŁOŚ
Koncertmod
 
Posty: 681
Dołączył(a): czerwca 14 2005 - 09:34:24
Lokalizacja: Kraków


Powrót do Płyta "Powstanie Warszawskie"

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron