"Kolumbowie rocznik 20" Roman Bratny

Forum dyskusyjne o płycie "Powstanie Warszawskie" oraz o wydarzeniach sierpnia 1944 roku. Opinie słuchaczy, kontrowersje.

Moderatorzy: praczas-opensources, kaszel

"Kolumbowie rocznik 20" Roman Bratny

Postprzez Lechu » października 9 2005 - 18:58:36

Czy ktoś czytał tą książkę? I czyż dzieje bohaterów nie pokrywają się z opowieścią Lao Che? Myślę, że książka miała duży wpływ na twórców płyty :)
"Człowiek bez miłości jest jak nieboszczyk na wakacjach" Erich Maria Remarque
Lechu
 
Posty: 8
Dołączył(a): października 9 2005 - 18:56:31
Lokalizacja: Węgorzewo

Postprzez anja » października 17 2005 - 23:39:44

ja czytalam kolumbow i uwazam ze to swietna ksiazka.jednak nie dostrzegam zednych specjanych podobienstw. Chociaz pluton Zygmunta takze bral udzial w przebiciu do srodmiescia razem z Morro. Bohaterow kolumbow mozna chyba uznac za przedstawicieli generacji, ich losy sa podobne do losow wielu akowcow. I dlatego mysle ze piosenki lao che sa historia wielu tysiecy powstancow nie tylko kolumba, jerzego czy ola.
anja
 

Postprzez nitka » października 19 2005 - 17:13:17

może jakiś tam wpływ książka ma ale na pewno nie duży. kolumbowie jak dla mnie mają zupełnie inny klimat niż płyta. ja czytałam książkę trudno w ogule cokolwiek do siebie porównywać "kolumbów" i lao chce "powstanie"
nitka
 

Postprzez Lechu » października 24 2005 - 16:48:27

A nie uderza was chociażby "szlak bojowy" bohaterów w porównaniu z piosenkami: "Przed Burzą" to działalność przed postaniem. Optymizm Godziny W. Opisy walk powstańczych ("Barykady"). Epopeja Starego Miasta. Przebicie do Sródmieścia. Potem walki na Czerniakowie. Wreszcie dwukrotne opisanie przejścia kanałami. A utwór "Koniec" to trudne dzieje bohaterów po wojnie, emigracja albo zycie w kraju...

A do tego w "Barykadzie" w okrzyku "Wycofują się, wstrzymac ogień" wydaje mi się że słyszę głos Jerzego Englerta który w filmie grał Zygmunta :)

Aczkolwiek Anja ma rację - zarówno "Kolumbowie" jako i "Powstanie" Lao Che opisują historię tysięcy powstańców których tragiczne losy sa bardzo do siebie podobne...
"Człowiek bez miłości jest jak nieboszczyk na wakacjach" Erich Maria Remarque
Lechu
 
Posty: 8
Dołączył(a): października 9 2005 - 18:56:31
Lokalizacja: Węgorzewo

Postprzez anja » października 24 2005 - 18:14:06

A nie sadzisz ze piosenki lao-che bardziej zwiazane sa z bat "Zoska"?
Np. przy piosence "godzina W" czytamy:"Zolnierze -harcerze z bat. ZOSKA jada tramwajem na swoja podstawe wyjsciowa na woli", a przy "starym miescie"-"z batalionu zoska zasypalo w podziemiach jednej z kamienic prawie caly pluton sad".chociaz nadal mysle ze piosenki przedstawiaja losy tysiecy zolnierzy. zachecam do przeczytania "kolumbow".
anja
 

Postprzez Lechu » października 24 2005 - 20:24:26

Masz rację - piosenki ukazują los całego pokolenia (które często nazywa się pokoleniem Kolumbów). Tak samo książka Bratnego tez ukazuje losy całego pokolenia na przykładzie Zygmunta, Kolumb,a Jerzego i Olka.

"Zośka i Parasol" Kamińskiego czekają w mojej kolejce do przeczytania. "Kolumbów" przeczytałem. I również polecam wszystkim tą lekturę :) W połączeniu z piosenkami Lao coś cudownego :)
"Człowiek bez miłości jest jak nieboszczyk na wakacjach" Erich Maria Remarque
Lechu
 
Posty: 8
Dołączył(a): października 9 2005 - 18:56:31
Lokalizacja: Węgorzewo

Postprzez Zbrozło » października 26 2005 - 14:42:51

Bo i Parasol i Zośka i Broda należały do zgrupowania Radosław, dlatego miały wspólny "szlak bojowy" nic w tym dziwnego. Niekumatym polecam jeszcze raz : http://wilk.wpk.p.lodz.pl/~whatfor/
Zbrozło
 


Powrót do Płyta "Powstanie Warszawskie"

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

cron