Halinka - sanitariuszka

Forum dyskusyjne o płycie "Powstanie Warszawskie" oraz o wydarzeniach sierpnia 1944 roku. Opinie słuchaczy, kontrowersje.

Moderatorzy: praczas-opensources, kaszel

Halinka - sanitariuszka

Postprzez Roman » listopada 18 2005 - 17:02:00

Czy to jakas konkretna postać, czy symbol wszystkich sanitariuszek w Powstaniu?
Roman
 

Postprzez Mrówek » listopada 18 2005 - 18:19:37

Sądzę, że raczej to symbol.

Niewykluczone, że wzięty z "Kanału" Wajdy- tam właśnie jest sanitariuszka (czy może łączniczka?) Halinka.

Pozdrawiam.
Mrówek.
Mrówek
 
Posty: 762
Dołączył(a): listopada 9 2005 - 15:12:35
Lokalizacja: Warszawa/Kraków/Bydgoszcz

Postprzez Roman » listopada 18 2005 - 20:46:00

U Wajdy to była łączniczka, chodziła kanałami. Ale fakt, Halinka jej było.
Roman
 

Postprzez panek » listopada 28 2005 - 13:38:58

Mrówek napisał(a):Sądzę, że raczej to symbol.

Też tak mi się wydaje. Choć pewnie w spisach powstańców autorzy tekstu widzieli więcej Halinek niż np. Sandr czy Pelagii, więc wybór tego imienia nie był zupełnie losowy ;-)
A przy okazji - za tym chyba przemawia użycie epitetu "gitara". Mam wrażenie, że słowa "git", "gitara" - w znaczeniu "fajnie" - pojawiły się dopiero gdzieś w latach 70. XX w. (Pewności nie mam, bo w przez większość dekady 70. mnie jeszcze na świecie nie było.)
Gdyby to był oryginalny cytat z czasu wojny, to bym się bardziej "morowa" spodziewał (myślałem też o "klawa", ale nie wiem, czy to też nie jest powojenne słowo.)
Chyba że ktoś, kto czytał teksty z epoki (pamiętniki, czy coś w tym stylu, gdzie zachowany jest codzienny język uczestników) zauważył słowo "gitara" - albo chociaż "git" - w takim sensie, co by podważyło moją argumentację...
Obrazek
panek
 
Posty: 63
Dołączył(a): listopada 9 2005 - 11:55:53
Lokalizacja: Ochota koło Zieleniaka

Postprzez korek » stycznia 7 2006 - 22:07:31

wszystko jedno kto to byl, ale jedno jest pewne: to byla "gitara dziewuszka":) jak wszystkie polskie panie:D
korek
 

git

Postprzez Caspy » lutego 19 2006 - 18:49:52

git to słowo żydowskie... nie wiem tylko czy z jidisz czy z innego jakiegos jezyka... a znaczy tyle co: tak...
to tak apropos twoich rozterek... acha i to słowo na pewno znane bylo i uzywane przed wojna...
Caspy
 

git

Postprzez Caspy » lutego 19 2006 - 18:50:31

git to słowo żydowskie... nie wiem tylko czy z jidisz czy z innego jakiegos jezyka... a znaczy tyle co: tak...
to tak apropos twoich rozterek... acha i to słowo na pewno znane bylo i uzywane przed wojna...
Caspy
 

Postprzez Gzeju » lutego 20 2006 - 01:09:15

raczej z jidysz, jesli dobrze kojarzę
----
Tolerancja przyzwoleniem na zło
Gzeju
 
Posty: 275
Dołączył(a): sierpnia 29 2005 - 01:42:59
Lokalizacja: Wola/Ochota (+Łódź niestety)

Postprzez Mrówek » stycznia 25 2007 - 23:16:42

Wczoraj miałem okazję usłyszeć trochę opowieści Tadeusza Wiśniewskiego "Wilka" z batalionu Zośka na temat Powstania - mówił m.in. , że gdy leżał w szpitalu powstańczym zgrupowania Radosław na ul. Koźlej, była tam właśnie sanitariuszka "Halinka" (nie wiadomo z jakiego oddziału, ale nie z Zośki) , która śpiewała im francuskie piosenki. Powstania nie przeżyła, zginęła prawdopodobnie podczas upadku Starówki. Bliższych danych nie mam, ale postaram się trochę poszperać.

Wątpię, żeby to o nią chodziło Spiętemu w tekście "Starego Miasta" , niemniej to fajnie móc kojarzyć sobie Halinkę z tej piosenki z Halinką z historii "Wilka" .

Pozdrawiam.
Mró.
Mrówek
 
Posty: 762
Dołączył(a): listopada 9 2005 - 15:12:35
Lokalizacja: Warszawa/Kraków/Bydgoszcz

Postprzez Brzozen » lutego 11 2007 - 00:19:01

Bylo kilka wojennych piosenek o Halinkach, wiec to chyba stąd.
...nadzieja rodzi marzenia. Marzenia, pozwalaja działać. Działając, można tworzyć, aby odczuć odrobinę piękna niezbędnego do życia. Tak więc mając nadzieję- ma się wszystko...

...na świecie ludzi coraz więcej, a człowieka coraz mniej...
Brzozen
 
Posty: 40
Dołączył(a): stycznia 18 2007 - 18:55:20
Lokalizacja: Kudowa Zdrój

Postprzez Mrówek » lutego 14 2007 - 16:32:36

Jakich na przykład?

Pozdrawiam.
Mró.
Mrówek
 
Posty: 762
Dołączył(a): listopada 9 2005 - 15:12:35
Lokalizacja: Warszawa/Kraków/Bydgoszcz

Postprzez Brzozen » lutego 14 2007 - 16:36:43

Oj w tej chwili nie pamiętam, musiałabym poszukać...
...nadzieja rodzi marzenia. Marzenia, pozwalaja działać. Działając, można tworzyć, aby odczuć odrobinę piękna niezbędnego do życia. Tak więc mając nadzieję- ma się wszystko...

...na świecie ludzi coraz więcej, a człowieka coraz mniej...
Brzozen
 
Posty: 40
Dołączył(a): stycznia 18 2007 - 18:55:20
Lokalizacja: Kudowa Zdrój

Postprzez Mrówek » lutego 14 2007 - 23:39:25

Byłbym zobowiązany, gdybyś poszukała i podała jakieś tytuły, mi bowiem nie udało się znaleźć żadnej piosenki o Halince nawet w "Antologii pieśni i wierszy Polski Walczącej 1939-1945" .

Pozdrawiam.
Mró.
Mrówek
 
Posty: 762
Dołączył(a): listopada 9 2005 - 15:12:35
Lokalizacja: Warszawa/Kraków/Bydgoszcz

Postprzez Brzozen » lutego 15 2007 - 11:28:13

Oj, to możliwe, że sie pomyliłam :(
...nadzieja rodzi marzenia. Marzenia, pozwalaja działać. Działając, można tworzyć, aby odczuć odrobinę piękna niezbędnego do życia. Tak więc mając nadzieję- ma się wszystko...

...na świecie ludzi coraz więcej, a człowieka coraz mniej...
Brzozen
 
Posty: 40
Dołączył(a): stycznia 18 2007 - 18:55:20
Lokalizacja: Kudowa Zdrój

Postprzez Bułij » marca 30 2007 - 10:53:16

panek napisał(a):
Mrówek napisał(a):Sądzę, że raczej to symbol.


A przy okazji - za tym chyba przemawia użycie epitetu "gitara". Mam wrażenie, że słowa "git", "gitara" - w znaczeniu "fajnie" - pojawiły się dopiero gdzieś w latach 70. XX w. (Pewności nie mam, bo w przez większość dekady 70. mnie jeszcze na świecie nie było.)
Gdyby to był oryginalny cytat z czasu wojny, to bym się bardziej "morowa" spodziewał (myślałem też o "klawa", ale nie wiem, czy to też nie jest powojenne słowo.)
Chyba że ktoś, kto czytał teksty z epoki (pamiętniki, czy coś w tym stylu, gdzie zachowany jest codzienny język uczestników) zauważył słowo "gitara" - albo chociaż "git" - w takim sensie, co by podważyło moją argumentację...


gitara to po prostu coś "fajnego" (według mnie:)
Gra gitara i tym podobne. Po co szukać dziury w całym:)
Twój uśmiech jest źródłem szczęśliwego życia
Bułij
 
Posty: 15
Dołączył(a): marca 19 2007 - 09:56:52

Następna strona

Powrót do Płyta "Powstanie Warszawskie"

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron