"Groźba"

Forum dyskusyjne o płycie "Powstanie Warszawskie" oraz o wydarzeniach sierpnia 1944 roku. Opinie słuchaczy, kontrowersje.

Moderatorzy: praczas-opensources, kaszel

"Groźba"

Postprzez Mrówek » grudnia 1 2005 - 22:08:32

Czytam właśnie (z zapartym tchem rzecz jasna) książkę Zoska i Parasol Kamińskiego. I w tejże książce pojawia się sugestia co do sensu śpiewanego przez Lao Che wiersza Jana "Bonawentury" Romockiego- otóż Kamiński wyraźnie daje do zrozumienia, że Groźba to utwór o wydźwięku socjalistycznym, a zbiorowym podmiotem lirycznym są najuboższe warstwy społeczeństwa.

Taka interpretacja wygląda sensownie, ale sensownie wygląda też interpretacja powstańcza (a taką jak rozumiem przyjmuje Lao Che) .
To jak to w końcu jest- o czym jest ten utwór? Czyżby jednak jego odbiór przez Lao Che i przez słuchaczy był niezgodny z intencją autora?

Pozdrawiam.
Mrówek.
Mrówek
 
Posty: 762
Dołączył(a): listopada 9 2005 - 15:12:35
Lokalizacja: Warszawa/Kraków/Bydgoszcz

Postprzez Something » grudnia 1 2005 - 22:15:37

ja byłem święcie przekonany ze to o powstancach, zreszta na koncercie na Jarmarku Dominikańskim mowili ze to autentyczny powstanczy tekst ....
Something
 
Posty: 1435
Dołączył(a): października 10 2005 - 18:40:06
Lokalizacja: Gdańsk

Postprzez Mrówek » grudnia 1 2005 - 22:24:02

Tekst został na pewno napisany przed Powstaniem, faktem jest natomiast, że Bonawentura (brat Andrzeja Morro) w Powstaniu walczył, i zginął w zbombardowanym szpitalu na rogu Miodowej i Długiej.

Pozdrawiam.
Mrówek.
Mrówek
 
Posty: 762
Dołączył(a): listopada 9 2005 - 15:12:35
Lokalizacja: Warszawa/Kraków/Bydgoszcz

Postprzez panek » grudnia 2 2005 - 12:43:09

Żeby się nie powtarzać:
http://www.laoche.art.pl/forum/viewtopi ... t=285#4714
jako nawiązanie do http://www.laoche.art.pl/forum/viewtopi ... t=270#2986

Tak więc, lewicowy charakter tego tekstu może się niejednemu nasuwać. Coś zatem w tym być może.
Obrazek
panek
 
Posty: 63
Dołączył(a): listopada 9 2005 - 11:55:53
Lokalizacja: Ochota koło Zieleniaka

Postprzez Mrówek » grudnia 2 2005 - 14:17:41

Bardzo ciekawy post w tym linku, zasadniczo się zgadzam.

To w końcu byli młodzi dwudziestoletni chłopcy, nie ma co się więc dziwić, że emocjonalnie reagowali na upokarzającą biedę wielu ludzi. I że chcieli to jakoś zmienić, by "Pojutrze" wyglądało inaczej. Ale przypisywanie im zbieżności z jakimś nurtem lewicowym (typu maoizm, trockizm czy inny izm) to chyba pewna przesada. Podobnież można chyba śmiało stwierdzić, że kształt jaki przybrała Polska po wojnie raczej by im się nie spodobał, gdyby mieli możność go obserwować.

Ja mam natomiast jeszcze dwie kwestie.

Po pierwsze: trudno uznać fragment "na zgubę wrogom naszym" za zachętę do walki klasowej (szczególnie jeśli przyjrzeć się całokształtowi poglądów Bonawentury) . Zaryzykowałbym więc stwierdzenie, że wątek lewicowej wrażliwości i wątek walki z okupantem są tu w jakiś sposób ze sobą powiązane. Być może nawet w ten sposób, że to hitlerowców uważa się za winnych kiepskich warunków bytowych wielu Polaków (co było zresztą w sporej mierze prawdą) .

Po drugie zaś: jeśli jednak faktycznie Lao Che zupełnie pominęło wątek lewicowy, nie do końca słusznie traktując wiersz jedynie jako zapowiedź walki Polaków z okupantem- to czy to coś zmienia w odbiorze tej piosenki? Ja po zastanowieniu się skłaniałbym się ku odpowiedzi: niewiele. Bo siła i moc tego kawałka i tak są niezaprzeczalne.

Pozdrawiam.
Mrówek.

PS. Ja natomiast żałuję trochę, że nie wybrano innego wiersza "Bonawentury" , a mianowicie Modlitwy , zaskakującej dojrzałością niewspółmierną do wieku autora. Rozumiem jednak, że zupełnie nie pasowałoby to do koncepcji płyty.
Mrówek
 
Posty: 762
Dołączył(a): listopada 9 2005 - 15:12:35
Lokalizacja: Warszawa/Kraków/Bydgoszcz

Postprzez Gość » lutego 26 2006 - 02:22:13

Nawiązując do wątku Bonawentury... w latach chyba 80tych wydano tomik poezji zebranej Janka romockiego. Czy wie ktoś gdzie można to znaleść? Niestety to chyba normalnie biały kruk bo jak żyję na to nie trafiłem. A chętnie bym to dołączył do swojej rozrastającej sie prężnie powstańczej biblioteczki.
Gość
 

Postprzez U. » kwietnia 4 2006 - 20:09:32

Groźba

My, co żyjemy byle jak,
my, którym się nie szczęści,
z radością powitamy znak,
znak zaciśniętej pięści.

My ludzkie bydło, ludzki gnój,
z suteren i poddaszy,
my także chcemy herb mieć swój,
na zgubę wrogom naszym.

Dłoń nabiegnietą siecią żył,
gorącą od purpury,
chcemy zacisnąć z wszystkich sił,
i straszną wznieść do góry...



Protest Janka Romockiego, 19 letniego poety - powstańca
U.
 

Postprzez marta_skc » lipca 26 2006 - 23:34:48

wiecie co, a ja myślę, że to jest tak jak z każdym innym wierszem: można go interpretować na 1000 sposobów- i to jest najfajniejsze, że każdy widzi w nim co innego. a co chciał nam przekazać bonawentura to raczej już nigdy się nie dowiemy. przynajmniej tak żeby być pewnym...
marta_skc
 
Posty: 2
Dołączył(a): lipca 26 2006 - 23:25:54

Postprzez korekp » stycznia 18 2007 - 21:16:18

a kto mi powie jak to jest...mama dvd lao che to jest tam kawalek grozba, w wikipedii natomiast http://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Romocki#Poezja pisza ze ten kawalek jest na plycie powstanie warszawskie, to plyte tez posiadam i tego kawalku tam nie ma...na gusle tez nie...wiec jak to jest z ta grozba...?
korekp
 
Posty: 3
Dołączył(a): listopada 8 2006 - 21:50:52

Postprzez Something » stycznia 18 2007 - 21:40:38

na wikipedii juz ktoras notke widze idiotyczna, o legionach polskich chyba kiedys cos chcialem dla brata, to samo dwa razy w inny sposob, zenada

staram sie jak najmniej uzywac wikipedii a jak czytam ze jest rownie dobra jak inne encyklopedie ... :lol:

Groźba wyszła na singlu Czerniaków i na DVD


w ramach edytowania postu napisze jeszcze ze wlasnie zmienilem ta notke na wikipedii, teraz jest chyba git ;)
Something
 
Posty: 1435
Dołączył(a): października 10 2005 - 18:40:06
Lokalizacja: Gdańsk

Postprzez beret » lutego 1 2008 - 04:47:18

Jako ciekawostkę powiem, że Lao Che wyrzucając z tekstu słowo "także" oraz zmieniając formę przymiotnika (zamiast "nabiegniętą" jest "nabiegłą") zaburzyła pierwotny, bardzo radykalny układ sylabotoniczny utworu.
Co oczywiście nie zmienia faktu, że aranżacja mi się podoba, po prostu przygotowuję analizę tego wiersza na egzamin z poetyki i trochę mi się mózg przegrzewa :roll:
beret
 
Posty: 328
Dołączył(a): grudnia 11 2006 - 16:37:51

Postprzez turek » czerwca 21 2008 - 15:22:26

Bardzo fajnie wykonany kawałek , świetny wiersz , a książka Zośka i Parasol to mistrzostwo , rzeczywiście czyta się z zapartym tchem :D
Obrazek
turek
 
Posty: 13
Dołączył(a): maja 17 2008 - 20:19:40

Postprzez Allright » listopada 6 2008 - 19:20:42

kawałek tej modlitwy masz w przebiciu do śródmieścia mró. zdaje się że tym się będziesz musiał zadowolić :P
Wyobraźmy sobie że jesteśmy na stacji arktycznej ,,Zebra"...
Allright
 
Posty: 29
Dołączył(a): stycznia 16 2008 - 12:43:27
Lokalizacja: Wójcice k. Wrocławia


Powrót do Płyta "Powstanie Warszawskie"

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron