Stare Miasto

Forum dyskusyjne o płycie "Powstanie Warszawskie" oraz o wydarzeniach sierpnia 1944 roku. Opinie słuchaczy, kontrowersje.

Moderatorzy: praczas-opensources, kaszel

Stare Miasto

Postprzez kacper » maja 6 2005 - 22:26:36

witam

usłyszałem ten kawałek w samochodzi w Trójce...
rozbił mnie zupełnie - cairy i łzy w oczach, chociaz bynajmniej nie ejstem z tych co płacza na filmach itp.

pytanie mam czysto 'techniczne' - czy słowa 'Stare miasto Stare Miasto bedziem ciebie wiernie strzec...' są cytatem z autentycznej powstańczej pioseki czy raczej nawiazuja do marynarskiej piosenki o podobnych slowach tylko innej melodii?

plyta jest absolutnie niesamowita tak na amrginesie...
dzis ostatni egzemlplarz zniknal z Epik Megastore wiec chyba nie tylko ja tak mysle...

pozdrawiam całe Lao Che i innych ktorzy przylozyli do niej rękę
kacper
 

Re: Stare Miasto

Postprzez Valdas » maja 7 2005 - 00:40:21

kacper napisał(a):pytanie mam czysto 'techniczne' - czy słowa 'Stare miasto Stare Miasto bedziem ciebie wiernie strzec...' są cytatem z autentycznej powstańczej pioseki czy raczej nawiazuja do marynarskiej piosenki o podobnych slowach tylko innej melodii?


Trawestacja "Morze, nasze morze" Kowalskiego
Valdas
 
Posty: 240
Dołączył(a): kwietnia 23 2005 - 11:47:37

Postprzez Kacper » maja 7 2005 - 12:31:22

dzięki
Kacper
 
Posty: 7
Dołączył(a): maja 6 2005 - 22:30:04
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez BattleCruiser » grudnia 26 2005 - 09:22:56

tez sie zastanawialem, bo kiedys na regatach poscili piosenke o morzu
Daj się zaskakiwać, wierz we wszystko, bądź jak dziecko, a zdobędziesz mądrość.
BattleCruiser
 
Posty: 28
Dołączył(a): grudnia 23 2005 - 22:12:54
Lokalizacja: Płock

Postprzez Something » grudnia 27 2005 - 10:44:20

przeciez to jest piosenka ktorej sie uczy w 4 klasie czy tam ktorejs podtawowki .....
Something
 
Posty: 1435
Dołączył(a): października 10 2005 - 18:40:06
Lokalizacja: Gdańsk

Postprzez BattleCruiser » grudnia 27 2005 - 10:55:34

ja w czwartej klasie uczylem sie "pod zaglami zawiszy", ale nie przypominam sobie zebym akurat tej sie uczyl
Daj się zaskakiwać, wierz we wszystko, bądź jak dziecko, a zdobędziesz mądrość.
BattleCruiser
 
Posty: 28
Dołączył(a): grudnia 23 2005 - 22:12:54
Lokalizacja: Płock

Stare miasto stare miasto............

Postprzez Tomasz » marca 12 2006 - 00:25:48

Jest to pierwsza piosenka jaką uslyszałem z repertuaru Lao Che, bez namyslu kupiłem plyte, i mysle ze jest to jedna z najlepszych plyt obecnego cwiercwiecza. Pod wplywem piosenek z "powstania warszawskiwego" cos sie we mnie zmienilo.. Zaczałem myslec i dowiadywac sie o tamtym okresie, zainteresowalem sie tym okresem bardziej, zarówno powstaniem Warszawskim, powstanie w Gettcie jak i cała wojną. Polecam lektury: Rozmowy z Katem Moczarskiego, Kolumbowie lat 20 Bratnego, Zdązyc przed Panem Bogiem Hanny Krall. słuchajac slow "dostepu do wlazu my zadamy" widze obraz zmeczonych, glodnych, przygnebionych polskich powstancow walczacych i przelewajacych swoja krew za nasza wolnosc. Naprawde swietna plyta swietnie mowiaca o tamtych czasach. Wlasnie takiej muzyki i takiego przekazu potrzebujemy my, nasze pokoleniel. Świadomość narodowa jest najważniejsza, nie mozemy zapomniec o Ludziach takich jak Rudy Zośka czy Morro ludziach ukazujących piekne ludzkie uczucia.. braterstwo, patryiotyzm, walecznosc. tacy ludzie byli i sa potrzebni!!
Barykado - nasza Polsko mała!!!!..................
Tomasz
 

Re: Stare miasto stare miasto............

Postprzez N3W35 » marca 15 2006 - 17:41:24

Tomasz napisał(a):słuchajac slow "dostepu do wlazu my zadamy" widze obraz zmeczonych, glodnych, przygnebionych polskich powstancow walczacych i przelewajacych swoja krew za nasza wolnosc.[/i]


a ja, osobniczo rzecz jasna, widzę nie Powstańców a cywilów i rannych, którym się nie uda :( bo wstęp tylko dla tych, którzy mogą dalej walczyć
N3W35
 
Posty: 67
Dołączył(a): czerwca 16 2005 - 17:37:22
Lokalizacja: Szmulki

Postprzez fan czarnych koszul » marca 17 2006 - 20:55:48

To mój ulubiony kawałek poniewaz jestem ze starówki. Na serio niezły.
fan czarnych koszul
 

Postprzez wiedzmak » marca 22 2006 - 15:31:13

ad Tomasz

Fajnie, ze plyta sklonila Cie do zaglebiania sie w tematyce powstania. Uwazam jednka, ze poki nie oczytasz sie mocno z ksiazkami traktujacymi o tym okresie, odpusc sobie polecanie ksiazek. Po wymienieniu tytulow wnosze, ze wielu ich jeszcze nie przeczytales. Taka mala uwaga.
wiedzmak
 

Postprzez N3W35 » marca 22 2006 - 16:20:42

a'propos Moczarskiego to ja ostatnio dorwałem w me łapy książkę Kazimierza Leskiego "Życie niewłaściwie urozmaicone - wspomnienia oficera wywiadu i kontrwywiadu AK". abstrahując od tego, że Kloss się tu chowa i jeżeli już to na podstawie życiorysu Leskiego powinen być nakręcony serial, człowiek ten był Powstańcem, opisuje też swoje przeżycia z powojennego pobytu w więzieniu, jakoś szczególnie mnie trącił ten opis. bo przecież tak jak Moczarski, tak i Leski był... zdrajcą :( Leski jeszcze do tego był tak jakby niemieckim szpiegiem :( bo przejechał zachodnią Europę w mundurze niemieckim.
cholera no niby "rozumiem" świńską logikę tamtych czerwonych s.synów... ale nie wiem jak oni se tak mogli :(
ciekawe jest tu też porównanie okupacji Paryża do okupacji Warszawy. niby to okupacja i tamto też, ale hehe w Paryżu niemiec stawał ostatni w kolejce w sklepie a u nas był z niego uebermensch i kolejka jak to morze się rozstępowała :(
krótko mówiąc - jeżeli ktoś nie czytał, to polecam :)
N3W35
 
Posty: 67
Dołączył(a): czerwca 16 2005 - 17:37:22
Lokalizacja: Szmulki

Postprzez Mrówek » marca 22 2006 - 16:25:46

N3W35 napisał(a):przecież tak jak Moczarski, tak i Leski był... zdrajcą :( Leski jeszcze do tego był tak jakby niemieckim szpiegiem :( bo przejechał zachodnią Europę w mundurze niemieckim.

Mógłbyś dokładniej wyjaśnić?
Przedstawiasz rozumowanie władzy ludowej czy swoje?

Mró.
Mrówek
 
Posty: 762
Dołączył(a): listopada 9 2005 - 15:12:35
Lokalizacja: Warszawa/Kraków/Bydgoszcz

Postprzez N3W35 » marca 22 2006 - 16:32:02

oczywiście, że władzy ludowej :(
N3W35
 
Posty: 67
Dołączył(a): czerwca 16 2005 - 17:37:22
Lokalizacja: Szmulki

Postprzez Mrówek » marca 22 2006 - 16:45:28

Uff, już się przestraszyłem ;> .

A o Kazimierzu Leskim i innych kurierach można poczytać też we wspomnieniach Stanisława Jankowskiego ps. "Agaton" : Z fałszywym ausweissem w prawdziwej Warszawie. W istocie niesamowity człowiek.
Na Nowym Świecie (zaraz przy Książecej) jest tablica ku jego pamięci, na ścianie domu w którym mieszkał przed wojną, jakby ktoś był zainteresowany.

Pozdr.
Mró.
Mrówek
 
Posty: 762
Dołączył(a): listopada 9 2005 - 15:12:35
Lokalizacja: Warszawa/Kraków/Bydgoszcz

Postprzez N3W35 » marca 22 2006 - 16:51:14

Mrówek napisał(a):Uff, już się przestraszyłem ;>


ciężko mi jakoś było napisać to z przekąsem :(


no i wielkie dzięki. nie wiedziałem i z przyjemnością poszukam (zarówno tablicy, jak i książki).
pzdr, Semen
N3W35
 
Posty: 67
Dołączył(a): czerwca 16 2005 - 17:37:22
Lokalizacja: Szmulki


Powrót do Płyta "Powstanie Warszawskie"

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości