Wilczur?

Forum dyskusyjne o płycie "Powstanie Warszawskie" oraz o wydarzeniach sierpnia 1944 roku. Opinie słuchaczy, kontrowersje.

Moderatorzy: praczas-opensources, kaszel

Re: w sprawie wilczura

Postprzez Gość » maja 30 2005 - 20:53:05

fan2 napisał(a):(...), gdy Niemcy literalnie nie potrafili, nie umieli prowadzic tego, co dzis nazywa sie, szczegolnie od czasu guerilli latynoamerykanskiej oraz wojen czeczenskich, wojna miejska (bo skad mieliby ja znac...), (...)

Pozwolę się nie zgodzić. Właśnie w czasie II Wojny Światowej wykrystalizowała się taktyka walk miejskich. W batalii stalingradzkiej, w walkach o Charków, w Powstaniu Warszawskim, w Królewcu, we Wrocławiu i Berlinie.
Z drugiej strony wartość bojowa większości oddziałów walczących po stronie niemieckiej w Powstaniu nie była najwyższa.
A ten krzyk - wściekłość, złość, pragnienie zemsty
Gość
 

racja...

Postprzez fan2 » maja 30 2005 - 22:58:14

...ale termin takiego typu walki uksztaltowal sie nieco pozniej, myslac o PW mialem na mysli w zasadzie calosc II WS - przyznasz ponadto, ze charakter walk o Stalingrad byl inny, nazisci w W-wie od poczatku nie mieli zamiaru calkowitego zrownania z ziemia miasta, zreszta do pewnego stopnia to wlasnie oni sie w Stalingradzie bronili ;)
fan2
 

Postprzez Sore » maja 31 2005 - 02:42:18

Heh, też się nad tym zastanawiałem, pytałem znajomych, albo nie wiedzieli, albo zdania były podzielone. mimo że fragment "gdzie jesteście..." nadal mi się w pierwszej chwili kojarzy z jakimś powstańczym dowódcą, którego oddział gdzieś utknął i on idzie ich ratować, to jednak z innych fragmentów, gdzie pojawia się ów "wilczur" IMO jasno wynika, ze chodzi o Niemców.
Sore
 

Re: w sprawie wilczura

Postprzez Gość » maja 31 2005 - 12:55:39

Anonymous napisał(a):
fan2 napisał(a):(...), gdy Niemcy literalnie nie potrafili, nie umieli prowadzic tego, co dzis nazywa sie, szczegolnie od czasu guerilli latynoamerykanskiej oraz wojen czeczenskich, wojna miejska (bo skad mieliby ja znac...), (...)

Pozwolę się nie zgodzić. Właśnie w czasie II Wojny Światowej wykrystalizowała się taktyka walk miejskich. W batalii stalingradzkiej, w walkach o Charków, w Powstaniu Warszawskim, w Królewcu, we Wrocławiu i Berlinie.
Z drugiej strony wartość bojowa większości oddziałów walczących po stronie niemieckiej w Powstaniu nie była najwyższa.
A ten krzyk - wściekłość, złość, pragnienie zemsty


polecam lekture ksiazki Alice Hills:
http://www.frankcass.co.uk/recently_published.asp
Gość
 

Postprzez bastor » maja 31 2005 - 13:57:00

Dokladnie Sore . Po przeczytaniu powyzszych postow zaczelem miec watpliwosci co do mojej interpretacji utworu .Ponownie przesluchalem go kilka razy i nadal obstaje przy tym ze " gdzie jestescie.. " to wolanie powstanca . Reszta fragmetow z " wilczurem " to ewidentne okreslenie Niemcow. Niemniej przed koncertem w muzeum PW postaram sie zlapac kogos z kapeli i zapytam o ten fragment . Rozwieje to nasze watpliwosci .
bastor
 
Posty: 1059
Dołączył(a): kwietnia 24 2005 - 00:00:00
Lokalizacja: Droga na Ostrołękę

Re: w sprawie wilczura

Postprzez fan2 » maja 31 2005 - 14:09:31

Anonymous napisał(a):
Anonymous napisał(a):
fan2 napisał(a):(...), gdy Niemcy literalnie nie potrafili, nie umieli prowadzic tego, co dzis nazywa sie, szczegolnie od czasu guerilli latynoamerykanskiej oraz wojen czeczenskich, wojna miejska (bo skad mieliby ja znac...), (...)

Pozwolę się nie zgodzić. Właśnie w czasie II Wojny Światowej wykrystalizowała się taktyka walk miejskich. W batalii stalingradzkiej, w walkach o Charków, w Powstaniu Warszawskim, w Królewcu, we Wrocławiu i Berlinie.
Z drugiej strony wartość bojowa większości oddziałów walczących po stronie niemieckiej w Powstaniu nie była najwyższa.
A ten krzyk - wściekłość, złość, pragnienie zemsty


polecam lekture ksiazki Alice Hills:
http://www.frankcass.co.uk/recently_published.asp


to bylem ja - fan2...
fan2
 

Re: w sprawie wilczura

Postprzez Gość » maja 31 2005 - 18:55:14

fan2 napisał(a):polecam lekture ksiazki Alice Hills:
http://www.frankcass.co.uk/recently_published.asp

to bylem ja - fan2...[/quote]
Niewłasciwie Cię zrozumiałem, zwracam honor. Tyś o wojnie miejskiej, ja zas - o walkach w mieście. Jednak to co innego.
Gość
 

Postprzez Gość » maja 31 2005 - 18:56:00

te logowanie ..
To ja, Valdas
Gość
 

Postprzez Gość » czerwca 8 2005 - 11:28:31

Witam! jesli przesluchacie "Barykade" to chyba nie bedzie problemów z interpretacją "wilczura" "Trzeci dzień jak palę ogniem wilczura pysk..." chyba nie ma wątpliwości :) pozdrawiam.
Gość
 

Postprzez Sore » czerwca 9 2005 - 02:24:08

a to kto;)?
Sore
 

Postprzez kornel » czerwca 13 2005 - 14:37:06

Mnie się skromnie wydaje, że z Was wszystkich najbliżej prawdy jest Bastor. Podzielam jego opinię, że w większości utworów Lao Che jako Wilczur wystepują Niemcy. jednak w utworze o tytule Przebicie do Śródmieścia, według mnie zachrypniet, charczący głos należy do jakiegoś powstańca, niekoniecznie znanego.
kornel
 

Postprzez eo » czerwca 13 2005 - 14:49:31

ale nie uważasz iż byłoby to z lekka bez sensu?
eo
 
Posty: 143
Dołączył(a): czerwca 9 2005 - 15:31:58

Postprzez Valdas » czerwca 13 2005 - 15:03:18

kornel napisał(a):Mnie się skromnie wydaje, że z Was wszystkich najbliżej prawdy jest Bastor. Podzielam jego opinię, że w większości utworów Lao Che jako Wilczur wystepują Niemcy. jednak w utworze o tytule Przebicie do Śródmieścia, według mnie zachrypniet, charczący głos należy do jakiegoś powstańca, niekoniecznie znanego.

Wypowiedział się w tej sprawie zespół, więc sprawa jakby rozwiązana.
Valdas
 
Posty: 240
Dołączył(a): kwietnia 23 2005 - 11:47:37

Postprzez przede_wszystkim_muzyki » czerwca 16 2005 - 00:27:38

Pamiętam z historii, że podczas trwania powstania był pewien dowódca polski o nazwisku, którego nie pamietam, jednak miał on pseudonim "Wilk" i odegrał jakąś stosunkowo ważną rolę podczas PW. Tak więc sądzę, że to chodzi o niego. Mogę przeszperać odpowiednie książki i dać dokładne info co do tegoż Wilka :)
przede_wszystkim_muzyki
 

Postprzez przede_wszystkim_muzyki » czerwca 16 2005 - 00:41:54

Jednak mogę się też mylić. Tylko coś mi tak świta w głowie :)
przede_wszystkim_muzyki
 

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Płyta "Powstanie Warszawskie"

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron