Opinia Powstańca z "Zośki" o płycie.

Forum dyskusyjne o płycie "Powstanie Warszawskie" oraz o wydarzeniach sierpnia 1944 roku. Opinie słuchaczy, kontrowersje.

Moderatorzy: praczas-opensources, kaszel

Opinia Powstańca z "Zośki" o płycie.

Postprzez Mrówek » stycznia 29 2007 - 19:21:11

W piątek pożyczyłem płytę "Powstanie Warszawskie" panu Tadeuszowi Wiśniewskiemu. ps" Wilk" z plutonu "Alek" , prosząc o wysłuchanie i podzielenie się swoją opinią. Dziś nie dość, że dostałem uwagi spisane na kartce, to jeszcze rozmawialiśmy o płycie przez ponad godzinę.

Sądząc, że może to być ciekawe tak dla słuchaczy, jak i dla zespołu, pozwalam sobie (za zgodą, a nawet zachętą "Wilka" ) streścić uwagi i całą rozmowę.

Generalna ocena jest taka:

"Ciekawy i pożyteczny ładny poemat muzyczny - nowatorski i młodzieżowy.

Uwagi techniczne pan Tadeusz miał następujące:

- W momentach wyciszenia muzyki, słowa są wypowiadane i śpiewane zbyt cicho, tak że są kłopoty z ich zrozumieniem. Zdaniem "Wilka" "...powinny być głośne, bardziej wyraźne - nie ma obaw, że będą sprzeczne z nastrojem ciszy, przeciwnie: będą ją akcentować".

- Można było bardziej nawiązać do ówczesnych motywów muzycznych nie tylko do "Pałacyku Michla" , który "Wilk" uważa za mniej reprezentatywny.

- Zarówno "Wilka" , jak i jego żonę (łączniczka z batalionu "Golski") raziły wulgaryzmy. "Skurwysynów" jeszcze obroniłem, tłumacząc, że to cytat - ale "gar gówna" i "nie zawracaj dupy" już ciężko było mi wyjaśnić. Rozumiem jednak inną wrażliwość starszych ludzi.

Zaś merytorycznie "Wilk" zwrócił uwagę na:

- Brak szerszego zarysowania tła i przyczyn Powstania.

- Trafniejszym tytułem dla "Zrzutów" wydaje mu się "Zawiedziona pomoc" .

- Jego zdaniem warto podkreślić to, że Powstańcy spełniali obowiązek do końca, nawet gdy po kilku dniach w zasadzie wiadomo było, że Powstanie przegrało.

- Nie podobał mu się tytuł "Koniec" , sugerujący według niego brak nadziei - pan Wiśniewski sądzi, że należałoby raczej właśnie zaznaczyć jakoś nadzieję na przyszłość, na to że ta walka nie była bez sensu.

W skrócie to tyle.

Rzecz jasna trzeba brać poprawkę na to, że poetyka płyty Lao Che jest nieco inna niż to, z czym państwo Wiśniewscy stykają się na co dzień (słuchają raczej muzyki poważnej) , no i na to, że mają nieco inną optykę ze względu na wiek.

Puenta natomiast jest taka, że "Wilk" poprosił o nabycie dla niego jednego egzemplarza płyty, gdyż chciałby mieć ją na stałe. :)
Co rzecz jasna przy najbliższej okazji uczynię.

Pozdrawiam.
Mró.
Mrówek
 
Posty: 762
Dołączył(a): listopada 9 2005 - 15:12:35
Lokalizacja: Warszawa/Kraków/Bydgoszcz

Re: Opinia Powstańca z "Zośki" o płycie.

Postprzez Mrówek » stycznia 30 2007 - 14:35:06

Mrówek napisał(a):"Skurwysynów" jeszcze obroniłem, tłumacząc, że to cytat

Rozpędziłem się - tego akurat w wierszu "Ziutka" nie ma.

M.
Mrówek
 
Posty: 762
Dołączył(a): listopada 9 2005 - 15:12:35
Lokalizacja: Warszawa/Kraków/Bydgoszcz

Postprzez Kruk » lutego 1 2007 - 23:15:55

Można rzec co Powstaniec to opinia :-) Jakiś czas temu czytałem zapisy wypowiedzi Powstańców z Zośki i bodajże Parasola na temat tej płyty i każda była inna. Jedni mówili, że przekleństwa powinny być jeszcze bardziej wzmocnione, bo podczas walk nie oszczędzano sobie wulgaryzmów a inni, że czasami zbyt dosadnie coś wyrażano w tekstach. Niemniej zawsze opinie były bardzo pozytywne i wszystkim się podobało :-)

Inna rzecz, że tak naprawdę płyta ta cieszy się tak wielkim poważaniem wśród młodszego pokolenia, ponieważ jest taką 'współczesną lekcją patriotyzmu'. Język, mimo zapożyczeń z tamtych czasów zawsze będzie inny i sama muzyka również skierowana jest w stronę młodszej publiczności. Uważam jednak, że to jest właśnie najlepsza cecha tej płyty. Uczy być dumnym z bycia Polakiem w zupełnie inny, a skuteczny sposób młodych ludzi. W końcu nie tylko Dyscyplina i mundurki w szkołach muszą uczyć szacunku dla swoich korzeni :P
Ja nie pękam, idę w śmierć, ot tak, na krótką koszulę.
Kruk
 
Posty: 6
Dołączył(a): stycznia 7 2007 - 22:06:35
Lokalizacja: Dublin


Powrót do Płyta "Powstanie Warszawskie"

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości

cron