narodowcy w Powstaniu Warszawskim

Forum dyskusyjne o płycie "Powstanie Warszawskie" oraz o wydarzeniach sierpnia 1944 roku. Opinie słuchaczy, kontrowersje.

Moderatorzy: praczas-opensources, kaszel

Postprzez Landsknecht » sierpnia 18 2005 - 00:03:29

Boruta napisał(a):
Landsknecht napisał(a):Także myślę, że nie uciekli sobie..

Coz, mozna to roznie interpretowac.
Przeczytałem jeszcze raz swoją wypowiedź na tema NSZ-u i nie widzę, aby z kontekstu wynikało, że po 9 maja '45 tylko oni stawiali czoła kolejnemu najeźdźcy Polski, chociaż tylko o nich napisałem... co nie znaczy, że tylko oni. :?

Ja odnioslem takie wrazenie skjoro napisales ze za to NSZ byly nielubiane. AK tez walczylo, a jednak nie bylo az tak "nielubiane".

Chcę Cię wyprowadzić z błędu, Twoje wrażenie było mylne...
Tam, w wagonie, kira ostra
Szyby lecą, dziwy szczą
Jedzie pociąg anarchistów
Wolna droga, dalej stąd
Landsknecht
 
Posty: 426
Dołączył(a): czerwca 21 2005 - 19:37:05
Lokalizacja: Wola :-) Księstwo Mazowieckie

Postprzez Boruta » sierpnia 18 2005 - 16:25:09

To juz zauwazylem. :wink:
"Dobro i zło nie istnieją, tak jak życie i śmierć. Jest tylko działanie. Walka"
- baron von Ungern-Sternberg, d-ca Azjatyckiej Dywizji Konnej
Boruta
 
Posty: 260
Dołączył(a): sierpnia 14 2005 - 14:00:58
Lokalizacja: Cosmopolis Sopot, Sarmatia

Postprzez Radek Kirschbaum » sierpnia 19 2005 - 10:43:47

Do Brygady Świetokrzyskiej NSZ - to umówmy się że jej przejście przez tyły milionowego zgrupowania Schornera musi budzić conajmniej zdumienie - szczegolnie wziąwszy pod uwage liczebnośc oraz osobowość dowodzącego zgrupowaniem Niemieckim w Czechach (posłuszeństwo poprzez strach).
Jeżeli ktos ma dostep do jakichś ciekawych i w miare bezstronnych opracowań - bede wdzieczny.

Ale żeby było jeszcze ciekawiej - nasze wyobrażenia o podziemiu jako o szlachetnej działalności pieknych chłopców i dziewcząt pewnie by nieco zszrazały gdyby ktos dotarł do dokumentów w Wojskowym Instytucie Historycznym na temat akcji scaleniowej. Kilka komend niezależnych organizacji pdoziemnych z tego co wiem poszło po prostu na rozwałkę.
Radek Kirschbaum
 
Posty: 115
Dołączył(a): lipca 28 2005 - 23:11:50
Lokalizacja: Brzeg

Postprzez Suggestion Boy » sierpnia 20 2005 - 20:17:19

Hm. Pozowolę sobie skomentować kilka wypowiedzi file-moona.

file-moon napisał(a):Ja sie z Polska wcale nie czuje zwiazany - jeslismy smiesznym malym narodem ktory ma niesamowita manie wielkosci. W USA opowiada sie kawaly o gloopich polaczkach. Poza tym w calej zachodniej europie wraz z innymi slowianami robimy za tania sile robocza (jestesmy niewolnikami naszych czasow). Politycy WSZYSTKICH ugrupowan kradna i rzadzic nie potrafia, wiec powiedz co wielkiego jest w tej polsce (celowo napisalem z malej litery).


Politycy kradną i rządzić nie potrafią. Przyjmijmy, że tak jest. Dlaczego? Być może czują się w równym (czyli żadnym) stopniu co Ty odpowiedzialni za przyszłość tego kraju? Hm? Zrób coś, we własnym zakresie, żeby zmienić tę sytuację! I jeszcze jedno: jako otwarty zwolennik tolerancji, nie powinienneś stosować niesprawiedliwych uogólnień.
"Mały, śmieszny naród z niesamowitą manią wielkości" - czyżby? Poczytaj, co pisze się o zmianach w Polsce w zachodniej prasie.
Polacy, jeżeli chodzi o tożsamość narodową i samoocenę, wykazują dwie - pozornie sprzeczne - tendencje. Po pierwsze: uważają się za naród wielki, odważny i waleczny, choć od wieków niesprawiedliwie traktowany, wykorzystywany, zdradzany, ciemiężony i ogólnie cierpiący. Nie jest to opinia wyssana z palca, ale Polsce raczej nie pomaga. Po drugie: mają ogromny kompleks niższości wobec państw, którym powodzi się lepiej. Uważają obecną Polskę za kraj słaby, śmieszny, zacofany itp.. Nie wierzą w to, że kraje Europy Zachodniej mogą traktować nas jako równych sobie partnerów. Że będą się z nami liczyć. I to Polsce z całą pewnością szkodzi.
Jeśli kawały opowiadane o Polakach w Stanach Zjednoczonych są dla Ciebie wyznacznikiem wartości Polski w świecie, to trochę Ci współczuję.
Jesli bedizemi mieli szanse i beda kolejne rozbiory to popre je.

Nie lubię tego typu argumentów, ale uważam, że to wyjątkowo infantylne stwierdzenie.
Nie chciałbym schodzić za bardzo z tematu, więc nie będę politykował. Po prostu pozostawiam to, co napisałem pod rozwagę.
Wiec jelsi ktos tu przybywa by tu zyc - to do jasnej cholery miejcie tyle godnosci aby spojrzec na te osoby jak na ludzi i popatrzcie co oni soba reprentuja a nie zakladacie ze polski menel jest 100 razy lepszy od "czarnucha". A te czarnuchy gwałca "wasze" kobiety zabierają miejsca pracy itd....... smieszni jestescie narodowcy z waszymi nietolerancyjnymi smiesznymi pogladami.

Nikt w tym wątku nie zaprezentował tego typu poglądów. Zgadzam się z Tobą, ale hm... do kogo się to odnosi? Nie uważam się za narodowca (jestem bardzo daleki od tej postawy), ale przypominam, że nie każdy narodowiec to skinhead/faszysta/wszechpolak. Myślałem, że otwarci, myślący i tolerancyjni ludzie wiedzą takie rzeczy ;)
"chcecie upadku Polski - dajcie sie jej samej rządzić"

Niestety, jest w tym stwierdzeniu trochę prawdy. Polacy potrafią się w godny podziwu sposób zjednoczyć, kiedy mają konkretnego, wspólnego wroga. W czasach spokojniejszych natomiast - takich jak, nie przymierzając, dzisiaj - wyniszczają nas wewnętrzne konflikty, egoizm (zarówno jednostek jak i pewnych grup społecznych) i brak poczucia odpowiedzialności za Polskę.
Do tych z mania wyższości - historia tego narodu to jedynie historia, była targowica i jest teraz, byli głoopi polityca i są teraz.

Pisze ktoś, kto przed chwilą zapowiedział, że poparłby rozbiory...
My przegralismy II wojne swiatową (w tydzien), my zaatakowaliśmy czechów (2 razy w momencie gdy Hitler ich napadł i pomagalimy jako układ warszawski).

Chyba innej historii nas uczono...
Przegraliśmy w tydzień?!
Czy w 1968 roku byliśmy, Twoim zdaniem, suwerennym państwem?
Czy to mają być fakty świadczące przeciwko nam jako narodowi?
To co wnosza WSZYSTKIE narody to jest dziedzictwem każdego z nas. I NIKT nie ma prawa mówic że ten naród jest lepszy niz jakikolwiek inny, że ta kultura/cywilizacja jest doskonalsza. Albo co gorsze mówić że "Polska jest bardziej moja jak Twoja, bo ja jestem "lepszym" Polakiem.

Zgadzam się. Jednakże poczucie tożsamości narodowej nie oznacza traktowania swojego narodu jako lepszego od innych. I nie powiesz mi, że czujesz się w równym stopniu np. Japończykiem co Polakiem (to apropos tego, że wszystkie narody tworzą wspólne dziedzictwo). Wychowałeś się w takiej a nie innej kulturze i nic na to nie poradzisz.
Kochacie tak bardzo tą ojczynę a nienawidzicie tak wielu którzy uważają się za Polaków - tylko dlatego że nie pasują wam oni do waszego szablonu idelanego Polaka.

"Biada narodom które ojczyznę kochają bardziej jak wolność"

I znów - co się stało z Twoją tolerancją? Nie widzę na tym forum nikogo (przyznaję, że jestem tu krótko), kto miotałby tak wiele oskarżeń na lewo i prawo, bez uzasadnienia... Nadajesz innym role, w których oni zwyczajnie nie występują. Ciężko mi znaleźć inne uzasadnienie niż Twoje własne uprzedzenia.

Nie uważam, żeby narodowcy, a tymbardziej nacjonaliści, byli lekarstwem na problemy Polaków. Wręcz przeciwnie. Uważam, że powinniśmy wreszcie skupić się na przyszłości zamiast wciąż rozliczać naszą przeszłość (co nie znaczy, że mamy o niej zapominać!). Nie podobają mi się radykalne nastroje panujące obecnie w Polsce, atmosfera kryzysu (w dużej mierze urojonego), agresywna retoryka w polskiej polityce, stosowana głównie przez partie prawicowe. Boję się fanatyzmu i oszołomstwa, ksenofobii i nienawiści. Boli mnie, że są w naszym kraju ludzie brutalnie zwalczający ludzi o odmiennych poglądach, lub po prostu ludzi innej rasy, wyznania, orientacji seksualnej, wyglądających inaczej. Przez wiele lat nosiłem drugie pióra i parę razy mi się za to oberwało. Przerażają mnie pseudokibice (a mieszkam w Krakowie, więc wiem o czym mówię...). Też jestem sfrustrowany. Nie należy jednak mylić fanatycznych, faszystowskich postaw czy zwykłego chuligaństwa z patriotyzmem! Jeśli ktoś tak to nazywa - jest to patriotyzm źle pojmowany. Zrozum to! I nie przypisuj tych wypaczonych postaw innym tylko dlatego, że przyznają się do miłości do Ojczyzny czy związanej z tym dumy. Dopóki nie wiąże się to z nienawiścią jest to pożyteczna postawa. Może nie pasować do Twojej wrażliwości - to jasne - ale nie potępiaj jej w tak bezrefleksyjny sposób.

To by było na tyle. Pozdrawiam.
Suggestion Boy
 

Postprzez Suggestion Boy » sierpnia 20 2005 - 20:32:05

Jeszcze coś mi się nasunęło...
"Powstanie Warszawskie" to płyta, która zachwyciła Polaków o różnych poglądach, wartościach i upodobaniach. Dotknęła bowiem tego co, mimo różnic, jest dla nich wszystkich wspólne. Uważam, że to bardzo radosne i bardzo piękne (mimo tego, że w tle mamy dramatyczne i okropne wydarzenie, jakim było powstanie). Ta płyta stała się czymś co ŁĄCZY. To, że muzycy wywodzą się z określonej "tradycji" nie ma w tej chwili większego znaczenia. Dlatego podkreślanie, że "Lao Che nie mają z narodowcami nic wspólnego!" (czytaj: "nie słuchajcie tego, bo to nie dla was, narodowcy wypier...") i tworzenie na siłę tego typu podziałów - w chwili gdy chodzi o jednoczące doświadczenie - wydaje mi się po prostu niesmaczne.
Suggestion Boy
 

Postprzez Landsknecht » sierpnia 20 2005 - 22:17:41

Suggestion Boy, filemoon już dość dawno został okrzyknięty forumowym terrorystą, także nie ma co się nim przejmować. Ot, taki folklor forumowy :D
Tam, w wagonie, kira ostra
Szyby lecą, dziwy szczą
Jedzie pociąg anarchistów
Wolna droga, dalej stąd
Landsknecht
 
Posty: 426
Dołączył(a): czerwca 21 2005 - 19:37:05
Lokalizacja: Wola :-) Księstwo Mazowieckie

Postprzez Suggestion Boy » sierpnia 20 2005 - 22:30:26

Chyba nie jestem na tyle przenikliwy, żeby domyślić się co to konkretnie oznacza ;) Mam ze względu na jego złą reputację nie podejmować polemiki?
Ponieważ myślę, że pisał zupełnie poważnie (znam wielu ludzi o podobnym nastawieniu), miałem ochotę spróbować wyjaśnić mu kilka spraw.
Suggestion Boy
 

Postprzez Landsknecht » sierpnia 20 2005 - 22:31:59

Suggestion Boy napisał(a):Chyba nie jestem na tyle przenikliwy, żeby domyślić się co to konkretnie oznacza ;) Mam ze względu na jego złą reputację nie podejmować polemiki?
Ponieważ myślę, że pisał zupełnie poważnie (znam wielu ludzi o podobnym nastawieniu), miałem ochotę spróbować wyjaśnić mu kilka spraw.

My też próbowaliśmy... :D
Tam, w wagonie, kira ostra
Szyby lecą, dziwy szczą
Jedzie pociąg anarchistów
Wolna droga, dalej stąd
Landsknecht
 
Posty: 426
Dołączył(a): czerwca 21 2005 - 19:37:05
Lokalizacja: Wola :-) Księstwo Mazowieckie

Postprzez Suggestion Boy » sierpnia 20 2005 - 22:40:49

Szacun 8)
Suggestion Boy
 

Postprzez kornel » października 3 2005 - 15:36:11

Svent, nie musze o tym czytac, mam oczy. Jaka lpr jest każdy widzi, nic nie trzeba mówić. wystarczy je SZEROKO otworzyc, ja znam słowo tolerancja, ale jest tez takie hasło: "zero tolerancji dla nie tolerancji". a Landksnecht, antyfaszyzm to jest pozytywna cecha jakbys nie wiedział............ ale moze ty wiesz lepiej bo nie gadasz "frazesikami" ....................
kornel
 

Postprzez Landsknecht » października 6 2005 - 09:32:19

kornel napisał(a): a Landksnecht, antyfaszyzm to jest pozytywna cecha jakbys nie wiedział............ ale moze ty wiesz lepiej bo nie gadasz "frazesikami" ....................

Kornelu drogi, chodziło mi o to, że czasami granice moga się zatrzeć pomiędzy faszyzmem a antyfaszyzmem. To taka mała przestroga, a nie chęć opowiedzenia się po stronie faszyzmu...
Tam, w wagonie, kira ostra
Szyby lecą, dziwy szczą
Jedzie pociąg anarchistów
Wolna droga, dalej stąd
Landsknecht
 
Posty: 426
Dołączył(a): czerwca 21 2005 - 19:37:05
Lokalizacja: Wola :-) Księstwo Mazowieckie

Postprzez 304 » października 7 2005 - 22:23:15

Stalin też był antyfaszystą.
Żadnej tolerancji dla skrajnej lewicy !
304
 

Postprzez willi » października 11 2005 - 01:17:17

304 napisał(a):Żadnej tolerancji dla skrajnej lewicy !

dokładnie, tak komunistycznej jak i faszystkowskiej :D
willi
 

Postprzez 304 » października 12 2005 - 18:07:58

jak i każdej innej ! :D
304
 

Postprzez Gość » października 12 2005 - 23:15:34

rowniez i prawicowej
Gość
 

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Płyta "Powstanie Warszawskie"

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości