"My Polacy mamy opinię romanmtyków"

Forum dyskusyjne o płycie "Powstanie Warszawskie" oraz o wydarzeniach sierpnia 1944 roku. Opinie słuchaczy, kontrowersje.

Moderatorzy: praczas-opensources, kaszel

"My Polacy mamy opinię romanmtyków"

Postprzez Tabaluga » czerwca 13 2007 - 16:03:01

Witam!
Chciałbym was prosić o pomoc. W swojej pracy chciałbym zacytować poniższe zdanie: „My Polacy mamy opinię romantyków". Na słowa te natrafiłem słuchając uwtór Godzina W. W piosenkę tą jest wkomponowane przemówienie radiowe z którego padają powyższe słowa. Niestety nie ma żadnych onośników kto jest autorem tego przemówienia.
W związku z powyższym, mogę tylko przypuszczać, kto mógł wygłosić ten komunikat. I tak wydaje mi się, że mogą to być słowa Naczelnego Wodza Kazimierza Sosnkowskiego, bądź Dowódcy powstania warszawskiego Gen. Tadeusza Komorowskiego. Niestety nie mogę na niczym oprzeć swoich przypuszczeń. Konsultowałem się z wieloma osobami, jednakże nikt nie był w stanie mi pomóc. Dlatego zwracam się do was o pomoc, o jakieś wskazówki, które pozwolą mi wyszukać autora tych słów.
Pozdrowienia
Tabaluga
 
Posty: 1
Dołączył(a): czerwca 6 2007 - 21:07:55

Postprzez dziki-kaczor » czerwca 13 2007 - 22:21:36

Po pierwsze Tadeusz "Bór" Komorowski nie był dowodcą powstania. Dowodcą był Antoni "Monter" Chruściel(znany również jako "Nurt").
A po drugie wydaje mi się, żę może być to Sikorski, ale pewien nie jestem.
dziki-kaczor
 
Posty: 7
Dołączył(a): lutego 17 2007 - 23:33:51

Postprzez isogai » kwietnia 7 2008 - 23:54:19

ale kto powiedział , że ten " sampel " musiał pochodzić z okresu lata 1944 ?
Może to był Stefan Starzyński w Wrześniu 1939 , a może Józef Beck w okresie przed wojennym ...
Jakość fonii z tamtych czasów i kilkadziesiąt lat zrobiły swoje , zamazując wyraźną odpowiedź. Ale zajmę się tym, i jak tylko coś będę wiedział - dam znać. :)
isogai
 
Posty: 24
Dołączył(a): kwietnia 7 2008 - 12:02:00

Postprzez AnnaMaria » kwietnia 8 2008 - 11:08:48

O! Ciekawe, tylko, że to pytanie prawie sprzed roku:) Sądząc po głosie to Starzyński. Majaczy mi się, że było coś o tym w "Powstaniu '44" Daviesa, ale najlepiej będzie wiedziała wyszukiwarka Google.
AnnaMaria
 
Posty: 299
Dołączył(a): marca 27 2008 - 14:37:36
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez sandaczos » lipca 9 2008 - 13:15:40

autorem tych słów jest gen Władysław Sikorski , wtedy gdy był premierem rządu na emigracji , powiedział te słowa chyba przed podpisaniem paktu Sikorski- Maski w 43
sandaczos
sandaczos
 
Posty: 1
Dołączył(a): lipca 9 2008 - 12:56:29
Lokalizacja: Oświęcim

Postprzez Radek Kirschbaum » lipca 20 2008 - 14:24:43

Układ Sikorski Majski był w roku 1941, a słowa które padają Sikorski powiedział bodajże w roku 1942.
Radek Kirschbaum
 
Posty: 115
Dołączył(a): lipca 28 2005 - 23:11:50
Lokalizacja: Brzeg

Postprzez joydivision » sierpnia 11 2008 - 18:35:54

fragment z "Teraz Rock" nr 8 sierpień 2008

Fragment przemówienia z epoki został zsamplowany z płyty winylowej. "Denat miał na analogach przemówienia generałów z czasów wojny. Zmontowaliśmy poszczególne sentencje czy hasła o porozmieszczaliśmy na całej płycie. W tym przypadku mówi albo generał Sosnkowski albo Sosabowski"

- wspomina Hubert "Spięty" Dobaczewski



co Wy na to?
joydivision
 
Posty: 3
Dołączył(a): sierpnia 11 2008 - 17:44:31

Postprzez Something » sierpnia 11 2008 - 21:13:12

joydivision napisał(a):fragment z "Teraz Rock" nr 8 sierpień 2008

Fragment przemówienia z epoki został zsamplowany z płyty winylowej. "Denat miał na analogach przemówienia generałów z czasów wojny. Zmontowaliśmy poszczególne sentencje czy hasła o porozmieszczaliśmy na całej płycie. W tym przypadku mówi albo generał Sosnkowski albo Sosabowski"

- wspomina Hubert "Spięty" Dobaczewski



co Wy na to?

ze Spięty nie jest nieomylny xP
jakby Denat to powiedział to bym przyjal za fakt :P
Something
 
Posty: 1435
Dołączył(a): października 10 2005 - 18:40:06
Lokalizacja: Gdańsk

Postprzez joydivision » sierpnia 11 2008 - 21:17:16

szczerze mówiąc też sadzę, że jest to głos generała Sikorskiego, jednak chciałbym uzyskać jakieś dowody jeśli takowe istnieją, udało mi się tylko jedną recenzje płyty z onetu, w której autor pisze iż owe sample pochodzą z przemówień generała Sikorskiego

http://muzyka.onet.pl/10173,65474,recenzje.html
joydivision
 
Posty: 3
Dołączył(a): sierpnia 11 2008 - 17:44:31

Re: "My Polacy mamy opinię romanmtyków"

Postprzez gr4f » listopada 21 2009 - 13:10:16

Witajcie! Myślę, że trafiłem chyba w odpowiedni temat, otóż od jakiegoś czasu bezskutecznie poszukuję fragmentu mowy Gen. Sikorskiego (przynajmniej tak mi się wydaje), który słychać zawsze na początku Barykady na koncertach. Może ktoś z Was jest w posiadaniu tego i zechciał by udostępnić albo wie gdzie można zdobyć tego typu nagrania ?
gr4f
 
Posty: 3
Dołączył(a): listopada 21 2009 - 12:59:20

Re: "My Polacy mamy opinię romanmtyków"

Postprzez jazzman » listopada 21 2009 - 17:23:28

gr4f ja też szukam :P
Znalazłem tylko przemówienie Piłsudskiego który nabija się z dyktafonu :P Generalnie to ciężko jest cokolwiek znaleść w necie jak już to archiwum. Archiwum POLSKIEGO RADIA ?
jazzman
 
Posty: 22
Dołączył(a): listopada 8 2009 - 14:01:32

Re: "My Polacy mamy opinię romanmtyków"

Postprzez gr4f » listopada 21 2009 - 18:18:18

Archiwum Polskiego Radia, to już dla mnie w tym wypadku zło konieczne, spodziewałem się raczej jakichś wydawnictw z takimi archiwaliami. Jak przez mgłę pamiętam, że ktoś w tym temacie twierdził, że ma takie nagrania, ale przy przenoszeniu forum na inny serwer, te posty chyba zostały utracone. Wracając jeszcze do tego radia, ktoś z Was już tam był? Bo nie wiem nawet jak jest z dostępem do tego i ewentualnymi opłatami :shock: Właściwie to nie wydaje mi się, aby osoby trzecie miały tam czego szukać, na ich stronie nie widzę nic na ten temat, poza info o wystawie w muzeum historycznym.
gr4f
 
Posty: 3
Dołączył(a): listopada 21 2009 - 12:59:20


Powrót do Płyta "Powstanie Warszawskie"

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron