Interpretacja

Forum dyskusyjne o płycie "Powstanie Warszawskie" oraz o wydarzeniach sierpnia 1944 roku. Opinie słuchaczy, kontrowersje.

Moderatorzy: praczas-opensources, kaszel

Interpretacja

Postprzez Ki$lu » czerwca 30 2007 - 14:27:49

Właściwie nie powinienem o to pytać, bo interpretacja powinna być indywidualna dla każdego słuchacza, ale gdy większośc piosenek nie sprawia mi problemu, to za Chiny Ludowe nie umiem zinterpretowac utworu "Ludzie Wschodu"[a co za tym idzie wersji pierwotnej pt "Siekiera"]. Głowie sie nad nim od dawna i nie moge znalezc zadnej sensownej interpretacji. :/ Moglibyście napisać jak Wy interpretujecie te utwory?

Pzdr
Ki$lu
Ki$lu
 
Posty: 16
Dołączył(a): maja 18 2007 - 21:05:22
Lokalizacja: Katowice

Postprzez CZŁOWIEK - ŁOŚ » czerwca 30 2007 - 14:33:04

Bez złośliwości:

A zawsze musi chodzić o coś, co się da wyrazić słowami? :)
- A to kto?
- Pewnie król.
- Czemu krol?
- Bo nie jest obesrany.
CZŁOWIEK - ŁOŚ
Koncertmod
 
Posty: 681
Dołączył(a): czerwca 14 2005 - 09:34:24
Lokalizacja: Kraków

Postprzez milen » czerwca 30 2007 - 18:11:26

pewnie zabrzmi jak suchar, ale chociaż będzie to suchar na prośbę Kiśla :)

Mam kilka interpretacji:
1. tekst jest o bezsensie przemocy. O tym, ze często dotyka przypadkowych ludzi i w ogóle jest przypadkowa, chaotyczna i nie trzyma sie kupy - tak jak tekst.
2. o życiu ogólnie, że składa się z przemieszanych różnych wydarzeń, część pozytywna (jazda konna, leży madonna) część okropna (zjedli murzyna, się głowy ścina). Albo jeszcze inaczej - że życie jest całkowicie przypadkowe i na dłuższą metę nie ma sensu jako całość. Życie jest tylko zbiorem wydarzeń, niezaplanowanych i niespójnych.
3. o wszechobecności śmierci. o tym, że śmierć przeplata się z życiem i wszystkimi innymi przypadkowymi zdarzeniami.

Przede wszystkim jednak myślę, że tekst ma bardziej wpływać na emocje niż na przekazywać jakąś konkretną treść.

W interpretacji mogą też pomóc inne teksty Tomasza Adamskiego, utrzymane w podobnej tematyce.
http://siekiera.serpent.pl/slowa.htm

jeszcze na koniec dodam, że bardzo mi się podobało użycie wersów:
Czy w nocy dobrze śpicie
Czy śmierci się boicie
w "Starym Mieście" przez Lao, bo do ich piosenki pasowały o wiele lepiej niż do swojego pierwotnego kontekstu... i tu jest czwarta interpretacja:
autor chce powiedzieć czytelnikowi: daję ci luźny zbiór wersów. jak ci sie któryś spodoba, to go weź i użyj tam gdzie będzie pasował ;)
milen
 
Posty: 89
Dołączył(a): stycznia 30 2007 - 21:13:49
Lokalizacja: Poznań

Postprzez Landsknecht » czerwca 30 2007 - 21:27:37

Zgadzam się z Człowiekiem - Łosiem a propos "interpretacji" tego utworu. Na potwierdzenie słów, fragment wywiadu z Tomkiem Budzyńskim:

- Tekstów wtedy nie pisałem, pisał Tomasz Adamski. Ale bardzo dobrze czułem to, co robiliśmy. Byliśmy wtedy z Adamskim przyjaciółmi, ten sam typ wyobraźni... Chodziło o maksymalną ekspresję. Nie interesowała nas ani polityka, ani jakieś protesty. Chcieliśmy, aby było najmocniej, jak najpotworniej, jak najbrutalniej. No i w sumie chyba udało się... Byłem wtedy o wiele młodszy... Tylko wściekać się i wariować. To mnie obchodziło. Nic innego mnie nie interesowało. Po prostu wydzierać się maksymalnie. I straszyć... Przychodzili do nas punkowcy i mówili: "My tu Dead Kennedys, walka... A wy to co? Wy nie protestujecie?" A mówiliśmy owszem. My również jesteśmy przeciw, ale mamy swój świat. Nie rozumieli...

ps. Za czasów Budzyńskiego, tytuł tej piosenki brzmiał "Siekiera" i w refrenie było: siekiera, siekiera siekiera! zamiast poźniejszego, nowofalowego tatata, lala hej ha!
Tam, w wagonie, kira ostra
Szyby lecą, dziwy szczą
Jedzie pociąg anarchistów
Wolna droga, dalej stąd
Landsknecht
 
Posty: 426
Dołączył(a): czerwca 21 2005 - 19:37:05
Lokalizacja: Wola :-) Księstwo Mazowieckie

Postprzez Something » czerwca 30 2007 - 23:10:40

po pierwszych postach juz myslalem, ze ze mnie taki prostak i tekst, ktory soba cos niesie ja unaje za zbitek slow, ktore fajnie brzmia i nie maja zadnego glebszego znaczenia :D
Something
 
Posty: 1435
Dołączył(a): października 10 2005 - 18:40:06
Lokalizacja: Gdańsk


Powrót do Płyta "Powstanie Warszawskie"

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron