Źródła intertekstualności w Gusłach

Forum dyskusyjne o płycie Gusła.

Moderatorzy: praczas-opensources, kaszel

Re: inne utwory

Postprzez Gość » maja 27 2006 - 13:47:17

[quote="Sargon"]

[b]"Lelum Polelum"
- wyrażenie dość często używane i jak się później od Huberta dowiedziałem, zaczerpnięte z Kajka i Kokosza;) W swych ksiązkach używa tego nieraz Zofia Kossak i Hanna Malewska oraz kilku innych pisarzy zajmujących się powieścia historyczną.[quote]

Hm.. w sumie jakby nie patrzeć jest to z Lel i Polel ;) bóstw słowiańskich. Wspominanych już pzrez Długosza ;) a rozsławionych przez Słowackiego :P ;). A w Kajko i Kokoszu też był ;) hm... kto tę kwestie wymawiał ? bodaj Łamignat ? ;)

[quote="Sargon"]
Postać [b]Dietricha von Kniprode
jest zaczerpnięta z Grażyny Mickiewicza. [quote]

Hm... a nie przypadkiem Konrada Wallenroda ? ;) chociaż w Grażynie... nie pamiętam... wiem że jakiś Kniprode był w Wallenrodzie ;)
Gość
 

Postprzez schizzm » maja 27 2006 - 13:48:28

to byłem ja ;)

lol coś mi kompletnie edycje posta skopało ;)
Inter pedes puellarum est voluptas puerorum
schizzm
 
Posty: 7
Dołączył(a): kwietnia 24 2005 - 15:53:56
Lokalizacja: Gdańsk \ Elbląg

poprawka:)

Postprzez Sargon(p) » maja 28 2006 - 21:57:07

"(...)Jama, którąście pod nami kopali,
Na waszą własną wykopana szkodę,
Dziś jeszcze, jeszcze tej nocy się zwali,
Tak, jakem Ditrich Halstark von Kniprode,
Komtur Zakonu! - Za mną knechty, dalej!"

To wycięty cytat z Grażyny Mickiewicza:) - tutaj jest cały poemat: http://www.literatura.zapis.net.pl/okresy/romantyzm.htm

A co do Lelum Polelum, skoro mowa o intertekstualności w Gusłach, czyli zapożyczeniu cudzego tekstu, nie chodzi rzecz jasna o etymologię tych słów ale o źródło z jakiego autor (w tym wypadku Hubert) zaczerpnął ten termin:)

a co do nowych intertekstualnych przygód...nikt nie odkrył czegoś jeszcze? Podobno jest tu uzytu cytat niejakiego Lorda Byron'a autora równie niejakiego Giaura:P :D ? Ktoś go może zauważył?

Aha...a co do nowych rzeczy:

Piosenka o nadziei
Wesołych trąbek słychać granie –
Natężasz ucha, równasz krok,
A słowa same jak motyle
Sfruwają z warg i lecą w mrok.
Któż nam gorącą piosenkę przysłał,
Choć ziąb i rzeką płynie kra?
Nadziei amatorski zespół,
Co pod batutą serca gra!
(Okudżawa)


gdyby młodość wiedziała, gdyby starość mogła!
/Henri Estienne/

,,Kupą, Mości Panowie, kupą!" - hasło Zagłoby rzucone podczas bitewnego zgiełku[/b]
Sargon(p)
 

Postprzez schizzm » maja 29 2006 - 00:19:38

A to moja nieuwaga w sprawie Grażyny ;). Chociaż w Wallenrodzie też był Kniprode ;) ale Winrych von Kniprode :P ;)

hm.. wspominałeś kilka postów wcześniej o:

"wojna ludzi nie żywi jeno głodzi" jako hetman Czarnecki..

cyzli w sumie też idąc dalej:

Wojna nie żywi ludzi, jeno morzy - słowa bodaj Bohuna ? ;)

A co do Giaura hm.. jak wiadomo sama postać zostaje przywołana w Nałożnicy i tam możliwe że można by się doszukać jego śladów... może nie dosłownie :P ale hm.. nie wiem, sam tekst utworu kojarzy mi się z tym poematem Byrona ;) ale cóż to tylko moja nadinterpretacja ;).

Pozdrawiam
Inter pedes puellarum est voluptas puerorum
schizzm
 
Posty: 7
Dołączył(a): kwietnia 24 2005 - 15:53:56
Lokalizacja: Gdańsk \ Elbląg

Postprzez kossak » maja 23 2007 - 20:54:52

Kobieto! Puchu marny! Ty wietrzna istoto! to ma się rozumieć "Faust" Goethe'go, państwo poloniści :>

a Lelum Polelum też mi się z Kajkiem i Kokoszem zaraz skojarzyło

pozdrawiam
kossak
 
Posty: 1
Dołączył(a): maja 23 2007 - 20:18:04

Człeku puchu ty marny...;)

Postprzez Sargon » maja 24 2007 - 15:58:22

Sądzę, że powinieneś rzucić najpierw okiem na Dziady IV. Ewentualnie jeśli pod ręką nie masz biblioteki to wpisz w cudne google.pl fragment, który umieściłeś;]
Sargon
 
Posty: 12
Dołączył(a): grudnia 3 2005 - 03:09:22
Lokalizacja: Śrem

Postprzez milka1696 » maja 24 2007 - 21:25:51

"Wojna nie matka: ze śmiercią jeno ludzi swata" Kmicić-Potop tom I. A "Kobieto puchu marny", to o ile wiem Gustaw z IV cz. Dziadów :roll:
"Sanitariacie, ten tylko cię poznał
Kto w akcji ranny - twej opieki doznał,
Kto z dziurą w głowie, nodze czy ręce
Pod twemi skrzydły krwawił się w męce..."
milka1696
 
Posty: 111
Dołączył(a): lutego 4 2007 - 00:06:28
Lokalizacja: Topór/Warszawa

Postprzez Something » stycznia 16 2009 - 19:55:29

zdjecie zrobione przez Terese w Leśniczówka Pranie na Mazurach, muzeum Gałczyńskiego

Obrazek
Something
 
Posty: 1435
Dołączył(a): października 10 2005 - 18:40:06
Lokalizacja: Gdańsk

Postprzez lilith » stycznia 19 2009 - 22:28:39

kossak napisał(a):Kobieto! Puchu marny! Ty wietrzna istoto! to ma się rozumieć "Faust" Goethe'go, państwo poloniści :>


Panie polonisto kossak, właśnie zakończyłam lekturę Fausta i nie ma tam ani fragmentu podobnego do tego. Z resztą nie miałby prawa tam się pojawić, bo Dziady cz. IV wydana została dopiero 15 lat po wydaniu I cz. Fausta.

odnalazłam w Kluczniku parfrazę "Testamentu mojego" Juliusza Słowackiego:

"[...] Lecz po śmierci was będzie gniotła niewidzialna,
Aż was, zjadacze chleba - w aniołów przerobi."

W ogóle jestem pod ogromnym wrażeniem Guseł, nie mogę sobie wyobrazić, jak można tak idealnie posplatać różne fragmenty dzieł, co wers to inny utwór! :shock:
lilith
 
Posty: 1
Dołączył(a): stycznia 19 2009 - 19:05:51
Lokalizacja: Płock

Re: inne utwory

Postprzez wisol » lutego 24 2009 - 17:47:32

Anonymous napisał(a):
Sargon napisał(a):

[b]"Lelum Polelum"
- wyrażenie dość często używane i jak się później od Huberta dowiedziałem, zaczerpnięte z Kajka i Kokosza;) W swych ksiązkach używa tego nieraz Zofia Kossak i Hanna Malewska oraz kilku innych pisarzy zajmujących się powieścia historyczną.

Hm.. w sumie jakby nie patrzeć jest to z Lel i Polel ;) bóstw słowiańskich. Wspominanych już pzrez Długosza ;) a rozsławionych przez Słowackiego :P ;). A w Kajko i Kokoszu też był ;) hm... kto tę kwestie wymawiał ? bodaj Łamignat ? ;)

Jeśli już mówicie o lelum polelum, może warto troche poszperać w literaturze zamiast pisać głupoty które potem młodzież wbije se do łba i będzie uważać za prawdę.
otusz:
Ojciec religioznawstwa porównawczego Friedrich Max Müller widział w mitach indoeuropejskich kult zjawisk przyrody i w myśl takiej argumentacji lelum polelum odpowiadały astralnym bliźniętom.
które z kolei były bardziej herosami niż bogami.
inne źródło Chronica Polonorum - spisana przez Macieja Miechowite przedstawia opowieść że Polacy wzywali Ledę oraz Kastora i Polluksa śpiewając: Łada Łada i-Lei po lei , z klaskaniem i biciem w ręce.
powtarza to również powieść świętokrzyska twierdząc, ze kult Łady, Body i Lei miał miejsce na Łysej Górze.
Aleksander Brückner wyśmiał, że istniały bliźniacze bóstwa Lel(um) i Polel i uznał je za przyśpiewki bez znaczenia.

to tak w skrócie.
ogólnie panteon bóstw słowiańskich jest bardzo słabo znany w przeciwieństwie do np boguff greckich.

A w komiksie Kajko i kokosz Pana Christy zbój Łamignat czesto powtarzał te słowa :D
lelum polelum, eh
wisol
 
Posty: 89
Dołączył(a): listopada 11 2008 - 14:50:17
Lokalizacja: no wysącz to

Postprzez MateuszStryjecki » marca 16 2009 - 13:19:54

Ostatnio zacząłem przesłuchiwać sobie Gusła.

W piosence "Nałożnica":
"Jak tatarska horda, bierze w jasyr corda."
Ogniem i mieczem H. Sienkiewicz
MateuszStryjecki
 
Posty: 52
Dołączył(a): listopada 7 2008 - 22:55:10
Lokalizacja: Gdańsk -> Wrzeszcz

Postprzez annuszka » maja 14 2009 - 12:29:47

A mnie zaskoczyło, że GDZIEŚ się pojawia nawiązanie do "Ulicy Krokodyli" Schulza...
Szukam i znaleźć nie mogę (narazie ;) )
annuszka
 
Posty: 2
Dołączył(a): maja 14 2009 - 12:24:43

Re: Źródła intertekstualności w Gusłach

Postprzez Marta W-S » sierpnia 10 2009 - 23:06:57

przeto na śmierć, nie na niewolę.
H. Sienkiewicz Krzyżacy
Marta W-S
 
Posty: 2
Dołączył(a): maja 14 2009 - 11:58:50
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Źródła intertekstualności w Gusłach

Postprzez Something » października 2 2012 - 21:58:32

Nie było chyba :
Człekowstręt tryska z mych ust
- Kat "Zawieszony sznur"
http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... Co3NkzKkwY
Something
 
Posty: 1435
Dołączył(a): października 10 2005 - 18:40:06
Lokalizacja: Gdańsk

Poprzednia strona

Powrót do Płyta "Gusła"

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron