Lelum Polelum.

Forum dyskusyjne o płycie Gusła.

Moderatorzy: praczas-opensources, kaszel

Lelum Polelum.

Postprzez adelka » lipca 27 2008 - 14:09:56

Początek Lelum Polelum i mówią, między innymi:
Co mówiłaś?
Mówiłam frankilo, czyli ktoś...
Frankilo... spokojny.
..ny ktoś. Dilefido?
Dilefido czyli tak jak małpa.
Zabawny.
Mhm.
Heneroso?
Heneroso antonim od ...

No i dalej słyszę piąte przez dziesiąte.

Od wydania Gusły zastanawiam się co to za słowa, skąd się wzięły i w ogóle skąd się wzięła ta cała rozmowa. Szczególnie chodzi mi o dilefido, które jest ładnym słowem i które często wykorzystuję do nazywania różnych rzeczy (nazywam tak wszystko co jest jak małpa). Szukałam odpowiedzi w Google, ale wszystko co wyskakiwało, o ironio, było napisane i umieszone w Internecie przeze mnie (jeśli chodzi o 'dilefido'). Do biblioteki nie poszłam, bo w książkach nie ma opcji 'znajdź słowo na stronie', co utrudnia zadanie.

Jeśli ktoś wie co to za słowa i skąd ta rozmowa, to będę wdzięczna. Bo od lat nie mogę spokojnie spać.
adelka
 
Posty: 78
Dołączył(a): lipca 27 2008 - 10:59:20
Lokalizacja: warszawa

Postprzez CZŁOWIEK - ŁOŚ » lipca 27 2008 - 15:25:05

Eeee... spokojny to raczej „tranquilo”.
Wiedziony tym przykładem zachęcam do lektury słownika hiszpańsko-polskiego. Najlepiej do poduszki.
- A to kto?
- Pewnie król.
- Czemu krol?
- Bo nie jest obesrany.
CZŁOWIEK - ŁOŚ
Koncertmod
 
Posty: 681
Dołączył(a): czerwca 14 2005 - 09:34:24
Lokalizacja: Kraków

Re: Lelum Polelum.

Postprzez Ala » lipca 27 2008 - 15:26:35

adelka napisał(a):Szczególnie chodzi mi o dilefido, które jest ładnym słowem i które często wykorzystuję do nazywania różnych rzeczy (nazywam tak wszystko co jest jak małpa).

"Dilefido". Tak, rzeczywiście ładne słowo, ale chyba chodzi o divertido, co po hiszpańsku znaczy właśnie zabawny...

hiszpański - polski
tranquilo - spokojny
divertido - zabawny
generoso - skąpy
tacano - hojny
honesto - prawy, rzetelny, uczciwy ;]
diálogando - umiejący prowadzić dialog
creativo - twórczy.

ps
prawie jak "jateperi bum", "jataore pipidua", "kochany Harry mój" i inni "kazuiści". ;]
Ala
 
Posty: 142
Dołączył(a): stycznia 17 2008 - 23:10:53
Lokalizacja: z wioszy.

Postprzez adelka » lipca 27 2008 - 16:24:01

No, proszę, co też słaby słuch robi z człowiekiem. Gdybym dobrze usłyszała (a naprawdę wiele razy słuchałam tej piosenki) bym poprawnie wpisała w Google i na pewno szybko znalazłabym odpowiedź. Teraz tylko nie wiem skąd ta rozmowa.

W każdym razie: dziękuję bardzo :)

A 'dilefido' zachowam sobie dla siebie ;)
adelka
 
Posty: 78
Dołączył(a): lipca 27 2008 - 10:59:20
Lokalizacja: warszawa

Postprzez eo » lipca 27 2008 - 21:07:09

może walnę kulą w płot ale mi to się zawsze kojarzyło z taką audycją radiową - detektyw inwektyw ?
eo
 
Posty: 143
Dołączył(a): czerwca 9 2005 - 15:31:58


Powrót do Płyta "Gusła"

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości