Swiętowid i inne wpadki...

Forum dyskusyjne o płycie Gusła.

Moderatorzy: praczas-opensources, kaszel

Swiętowid i inne wpadki...

Postprzez Baryl » lutego 12 2006 - 18:28:47

Wiadomo ze Gusła sa wariacja na temat Dziadow i tematow okoloslowianskich a nie materialem edukacyjnym. Stad nie ma sensu wymagac 100% zgodnosci z historia, staropolszczyzna itd.

Mimo wszystko chetnie bym sie dowiedzial (sam ekspertem nie jestem w tym temacie) co jest wymyslem i artystyczna kreacja, a co faktycznie jest zgodne z prawda na tym albumie.

Tak na przyklad chlopaki odwalili kawal dobrej roboty ukladajac teksty i szperajac w roznych zrodlach a tu prosze - walneli sie na jednej literce. Swiatowid w "Komturze" mnie mimo wszystko razi strasznie. Bo to fantastyczny kawalek, a w takich rozne wpadki tym bardziej rzucaja sie w oczy.

Czy ktos uchwycil inne kwiatki?


A i jeszcze jedno pytanie. No wlasnie - jak to jest z tym Swiętowidem? Tj znanym pomnikiem, wizerunkiem? "..W cztery swiata strony patrzacy.." - podobno tak naprawde ten posag to falsyfikat z XIV w. a prawdziwi wyznawcy tego boga nigdy go sobie tak nie wyobrazali. Jak to jes? ;)
Baryl
 
Posty: 12
Dołączył(a): stycznia 7 2006 - 03:34:29
Lokalizacja: Kraków

Postprzez bastor » lutego 12 2006 - 21:29:11

No niekoniecznie jest to "kwiatek".Światowit i Świętowit to dwie rózne postaci w mitologii słowian.

Światowit ( dokladnie Światowit ze Zburcza ) - czwooroboczny słup kamienny , pokryty trzema strefami płaskorzeźb i zwieńczony czterema twarzami pod przykryciem wspónej czapki.Wydobyty z nurtów rz. Zburcz na Ukrainie w 1848 .Z uwagi na zbieżność z opisem - Świętowita z Arkony , nazwany został jego imieniem , choć zapewne przedstawiał inne, przypuszczalnie wschodnioslowiańskie bóstwo.Z powodu braku udokumentowanych okoliczności odkrycia podejrzewano , że jest to falsyfikat.Na podstawie najnowszych badań fizykochemicznych został jednak uznany za oryginał.Znajduje się w muzeum archeologicznym w Krakowie.

Świętowit natomiast to naczelne bóstwo plemienia Ranów , czczone w Arkonie na Rugii , pod postacią o czterech twarzach z rogiem w dłonii mieczem u boku.Uważany był za boga lasu , urodzaju, słońca, ognia i prawdopodobnie wojny.Przy świątyni istniał skarbiec i stajnia " świętego konia" , używanego przez kapłanów do wróżb.Kult Świętosława należal do najpóźniejszych , lecz i najwyżej zorganizowanych wierzeń słowiańskich.Wg średniowiecznej legendy wywodzić się miał od chrześcijańskiego kultu św. Wita , patrona klasztoru w Korbei , był to jednak wymysł mający uzasadnić pretensje Niemiec do Rugii.Kult Świętosława upadł po podboju tej wyspy przez Duńczyków w 1168

Mam nadzieję ,że pomogłem : - )
bastor
 
Posty: 1059
Dołączył(a): kwietnia 24 2005 - 00:00:00
Lokalizacja: Droga na Ostrołękę


Powrót do Płyta "Gusła"

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron