Dekalog

Forum dyskusyjne o płycie Gusła.

Moderatorzy: praczas-opensources, kaszel

Dekalog

Postprzez Sargon » maja 17 2006 - 13:24:56

Wiem, że rzymskie cyferki przy tytulach oznaczają (czasem pośrednio, rzadziej bezpośrednio) jakiś związek z Dekalogiem. Jak wiadomo utorów na płycie jest 14, a przykazań 10, tak więc pewne jest to, ze jedno przykazanie może odnosić się od 1 do 3 utworów.

Mam oczywiście kilka pomysłów na własne interpretacje tego zabiegu, ale chciałbym się dowiedzieć co Wy myślicie na ten temat. Z jakim przykazaniem powiązalibyście np. utwór Klucznik, Wiedźma, Kat czy Wisielec?

Pozdrawiam

p.s. od razu proszę bastora o powściągliwość w pisaniu złośliwych komentarzy;):P i przypomminam mu, ze czekam na obiecanego maila ze spisem literatury, którą mógłbym wykorzystać w pracy o Gusłach:)[/i]
Sargon
 
Posty: 12
Dołączył(a): grudnia 3 2005 - 03:09:22
Lokalizacja: Śrem

Postprzez Gość » maja 19 2006 - 08:52:24

błąd strony, że post z grudnia wskoczył w siedemnastego maja?
Gość
 

to nie błąd

Postprzez Sargon(p) » maja 19 2006 - 14:35:38

to nie błąd. Pracę zaczałem pisać w marcu dopiero, a teraz mam na jej dokończenie kilkanaście dni. Jej temat zmieniłem na "Intertekstualność oraz zapożyczenia z języka staropolskiego na płycie Gusła zespołu Lao Che". Przyjęcie formuły dekalogu, jako sposobu na numerowanie utworów jest rzeczą oczywistą i już wyjasnianą, ale chciałbym dowiedzieć się, co myślą na jej temat użytkownicy, a właściwie do jakich przykazań według nich odwołują się teksty Huberta..
Sargon(p)
 

Re: Dekalog

Postprzez panek » maja 23 2006 - 14:34:25

Sargon napisał(a):co myślą na jej temat użytkownicy [...] Z jakim przykazaniem powiązalibyście np. utwór Klucznik, Wiedźma, Kat czy Wisielec?


Rozumiem, że interesują cię nasze wolne interpretacje? Wolne w szczególności od tego, co sami autorzy sugerują, pisząc przy Wiedźmie "VIII", przy Kacie "X", przy Wisielcu "VII", a Klucznika zostawiając bez numeru?
No to ja jakoś mało ambitny jestem, bo mi się nie chciało wymyślać alternatywnych powiązań.


Sargon napisał(a):Jak wiadomo utorów na płycie jest 14, a przykazań 10, tak więc pewne jest to, ze jedno przykazanie może odnosić się od 1 do 3 utworów.


Dla mnie pewne to nie jest. Ja na przykład uważałem zawsze, że tym bez numerów po prostu nie przydzielono zadnego przykazania i już. To w końcu dzieło "Gusła", a nie "Dekalog". Ale nie twierdzę, że moja interpretacja to coś co "pewne jest"...


http://www.laoche.art.pl/forum/viewtopic.php?t=81
Obrazek
panek
 
Posty: 63
Dołączył(a): listopada 9 2005 - 11:55:53
Lokalizacja: Ochota koło Zieleniaka

Dekalog 2

Postprzez Sargon(p) » maja 23 2006 - 20:42:41

Jasne, że interesują mnie tylko wolne interpretacje. Gdy rozmawiałem z Hubertem, mowił, że można do utworów podpiąć czasem po 2 - 3 przykazania. Dzieło jest w większej mierze oparte na dekalogu i myślę, że pozostałe utwory również mają za zadanie stwarzać religijne konotacje. W końcu takie też były czasy, o których Lao śpiewa na Gusłach.
Sargon(p)
 

Dekalog 2

Postprzez Sargon(p) » maja 23 2006 - 20:44:30

Jasne, że interesują mnie tylko wolne interpretacje. Gdy rozmawiałem z Hubertem, mowił, że można do utworów podpiąć czasem po 2 - 3 przykazania. Dzieło jest w większej mierze oparte na dekalogu i myślę, że pozostałe utwory również mają za zadanie stwarzać religijne konotacje. W końcu takie też były czasy, o których Lao śpiewa na Gusłach.
Sargon(p)
 

Postprzez panek » maja 28 2006 - 21:24:12

No to jak mają być wolne interpretacje, to proszę bardzo:

Mars - Anioł choroby

I - w czasoprzestrzeni "Guseł" wiele wojen miało m.in. podłoże religijne - toczyły się między katolikami (Polacy, Krzyżacy, Austriacy), muzułmanami (Turcy, Tatarzy), prawosławnymi (Rusini różnych narodowości), luteranami (Szwedzi, Prusacy), poganami (Prusowie) itd. Aspekt niesienia własnego Boga w miejsce "bogów obok Mnie" był więc znaczący.

II - z naszego jednak punktu widzenia powyższe podejście było niegodnym powoływaniem się na Imię Boże

III - tu trudniej znaleźć uzasadnienie... chociaż, na wojnie nie ma dni świętych, niedziela - nie niedziela - Tatarzy napaść mogą, więc trzeba być gotowym do walki, a nie dzień święcić.

IV - wojna może mieć podłoże np. zemsty rodowej - być może część walczących straciła rodziców w wojnie i ich pobudką była chęć uczczenia ich pamięci przez pomstę. (Wiem - naciągane ;-) )

V - to chyba oczywiste w tej piosence.

VI - "dziewki hańbić"

VII - "jantar złupić"

VIII - na wojnie prawda ma małą wagę, łamane są rozejmy, zrywane dane słowo

IX - motywacją niektórych wypraw było pozyskanie branek

X - a motywacją wszystkich - posiądzenie cudzej własności...


I co? Może być? ;-)
Obrazek
panek
 
Posty: 63
Dołączył(a): listopada 9 2005 - 11:55:53
Lokalizacja: Ochota koło Zieleniaka

Postprzez Sargon(p) » maja 29 2006 - 12:45:33

Przyznam szczerze, że jestem zaskoczony interpretacją:) Naprowadzila mnie na kilka tropów, o których wcześniej nie myślałem...:) dzięki :D oczekuję, że po tym swoistym kamieniu rzuconym z góry, może teraz ruszy się jakaś mała lawina interpretacji i domniemań:) pozdr
Sargon(p)
 

:]

Postprzez Lara » maja 31 2006 - 07:24:38

A ja nie wiem do jakich przykazań utwory się odwołują bo nie mam niestety jeszcze oryginalnej płyty :( może mi ktoś pomóc ???
Pozdrawiam
Lara
 
Posty: 2
Dołączył(a): maja 31 2006 - 07:20:53

Re: :]

Postprzez bastor » czerwca 1 2006 - 17:04:27

Lara napisał(a):A ja nie wiem do jakich przykazań utwory się odwołują bo nie mam niestety jeszcze oryginalnej płyty :( może mi ktoś pomóc ???
Pozdrawiam


Znaczy się nie rozumiem.Nie masz możliwości kupna oryginału? Daj cynk na prv to Tobie kupie i prześlę. Wszystko dla szerzenia myśli LAO CHE ;)
Lao Che skończyło się na Kill'em All !!!
http://tinyurl.com/y8yl646 <--- Czy ktoś rozpoznaje tę osobę ? Prv me !
bastor
 
Posty: 1059
Dołączył(a): kwietnia 24 2005 - 00:00:00
Lokalizacja: Droga na Ostrołękę

Postprzez HardChief » czerwca 1 2006 - 19:10:05

Bastor normalnie wiedziałem że to napiszesz :D Ale bravo stary, tak trzeba i tak trzymaj. Promowanie LAO CHE to jest dopiero misja :D
HardChief
 
Posty: 496
Dołączył(a): listopada 3 2005 - 13:18:00

Postprzez L a r a » czerwca 3 2006 - 11:40:13

Hej!Dzieki BAstor za propozycje :lol: ale zamówiłam w sklepie płytke i teraz czekam :x nie wiem niestety kiedy trafi w me ręce :? a sprawa z Dekalogiem jest dla mnie bardzo ważna . Więc jak mógłby ktos jednak podac mi do jakich przykazań odnoszą sie utwory będę mu bardzo wdzięczna :D :wink: :twisted:
L a r a
 

Postprzez Gość » czerwca 6 2006 - 07:44:50

:(
Gość
 

Postprzez Sargon (p) » czerwca 9 2006 - 18:31:48

1.I
2.V
3.
4.VIII
5.IX
6.
7.
8.VI
9.III
10.IV
11.II
12.
13.VII
14.X
Sargon (p)
 

Postprzez Lara » czerwca 10 2006 - 09:34:46

Sargonie, uratowałeś mi skórę :D :D :D Powiedz mi teraz jak moge się odwdzięczyć Twej dobrotliwości :)
Lara
 
Posty: 2
Dołączył(a): maja 31 2006 - 07:20:53

Następna strona

Powrót do Płyta "Gusła"

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron