dziecinne inspiracje na płycie Dzieciom

Tematy i opinie użytkowników. Zaproponuj temat, rozpocznij dyskusję. Pełna dowolność.

Moderatorzy: praczas-opensources, kaszel

dziecinne inspiracje na płycie Dzieciom

Postprzez wisol » sierpnia 15 2015 - 11:35:58

Słuchając nowego krążka zauważyłem mnóstwo odniesień do baśni, legend czy motywów nawiązujących do dzieciństwa. W sumie nie powinno to dziwić wszak to kolejny koncept album i chłopacy poszperali w swoich mózgownicach cofając się lata świetlne wstecz przypominając jak byli dziećmi, a teraz wlewają to do naszych uszu za pomocą słów i dźwięków.
poniżej przedstawiam moją listę tych inspiracji, którą sporządziłem ofkoz bez konsultacji z zespołem, a jedynie grzebiąc w moich zakamarkach pamięci, często pewnie nad interpretując, myląc się czy wogle konfabulując.
Myślę że też takie motywy zauważyliście, dlatego zapraszam do dzielenia się nimi i jak również do poprawek i wyśmiewania. :)

1. Dżin
Tytuł otwierający płytę utworu jest odwołaniem do Baśni tysiąca i jednej nocy
świat nie robi za Heroda - herod urządził rzeź niewiniątek w piśmie świętym stąd jego obecność w utworze, chociaż widzę jeszcze jeden powód.
w filmie Miś - kiedy dzieci robią szopkę jeden z nich chce być Herodem, kobieta ze śmiechem pyta dziecko czy nie jest za młode na heroda, na co on: A co Herod nigdy nie był młody?"
Chętnie dzieciom rękę poda, nie chce podać? a to szkoda bez zbędnego rozpisywania się Jan Brzechwa - Niedźwiedź
motyw muzyczny 3.05-3.20 podejrzewam że gra go Denat, żywo przypomina mi piosenkę "Fatamorgana" zespołu Gawęda

2. Tu
Mały Fiacik auto bardzo popularne w czasach młodości chłopaków
A chcesz aniołka to ci tata kupi typowe naciąganie dzieciaków na kupowanie byle czego żeby tylko mieć cokolwiek, np pamiątki z gór na morzem

3. Wojenka
tytuł to zdrobnienie przez co ma dziecinny charakter, jak również zabawa w wojnę to ulubiona zabawa dzieci
Raz i dwa raz i dwa.... początek utworu to wyliczanka którą dzieci często stosują przy dokonywaniu wyborów.
kłamać córeńko nieładnie dzieci często to słyszą od rodziców, same powtarzając to samo swoim jak będą dorosłe

4. Znajda
tytuł to określenie osoby, która została w dzieciństwie podrzucona lub znaleziona przez aktualnych opiekunów
W stół huknąłem pięścią - ja też zaczytywałem się w komiksach Janusza Christy, w albumie Kajko i kokosz pt. Szranki i konkury pojawia się następujący tekst: "Na potwierdzenie mych słów siłacz niech walnie pięścią w stół"
tobołek na grzbiet na nogę but tak właśnie wybierali się w podróż bohaterowie legend lub baśni np Piast kołodziej czy kot w butach

5. Bajka o misiu tom I
Nasz podmiot liryczny to Miś Puchatek i o nim jest ten utwór.
Za górami za lasami początek wielu baśni i legend
wszyscy myśleli że to echo grało powrót do szkoły podstawowej i Pana Tadeusza co to Wolski na rogu grał a właściwie echo grało
super miś to superbohater z komiksów

6. Bajka o misiu tom II
Kudłaci, łaciaci.. tekst piosenki rozpoczynającej program Zwierzyniec: I łaciate, i kudłate, pręgowane i skrzydlate te co skaczą i fruwają na nasz program zapraszają.
dobry zwierz, grzeczny zwierz znów Jan Brzechwa i niedźwiedź: Miś jest bardzo grzeczny dziś
Hop, Hop początek kolejnej wyliczanki hop hop misia bela, misia kasia konfacela

7. Z kamerą wśród zwierząt buszujących w sieci
tytuł nawiązuje do słynnego programu Z kamerą wśród zwierząt prowadzony przez małżeństwo Antoniego i Hannę Gucwińskich
oberwał z dwururki nikt inny jak wilk z czerwonego kapturka od leśniczego
smoła i pierz ulubiony sposób przeganiania bandytów w komiksie Lucky Luke
jak rzepka chrupka rzepka jest słynną rzepką z wiersza Juliana Tuwima o tym samym tytule
dziki jak zwierz kolejny Brzechwa, wiersz Dzik
motyw muzyczno wokalny 5.0-5.15 przypomina piosenkę ze skrzypka na dachu"gdybym był bogaty"
motyw muzyczny 5.42-7.48 melodia którą dzieci usłyszą w cyrku lub wesołym miasteczku

8. Errata
tytuł odwołuje się do czegoś co już chyba nie istnieje, dawniej w książkach była papierowa wkładka z błędami znalezionymi już po wydrukowaniu, było: winno być: to właśnie errata z czasów dzieciństwa LC
głos Spiętego 0.10-0.20 udaje tutaj odgłos karetki pogotowia, tak jak dzieci udają syreny pojazdów ratunkowych łiiiioooołiiioooo
W okieneczko puk-puk-puk Jan Brzechwa wiersz o żuku i biedronce w Brzechwa tak to śpiewał: Do biedronki przyszedł żuk,
W okieneczko puk-puk-puk.
pod drzwiami staną, i nocą
kolbami nocą w drzwi ludziom łomocą znowu czasy podstawówki Bagnet na broń Władysław Broniewski: pod drzwiami staną, i nocą kolbami w drzwi załomocą
motyw muzyczny 2.40-3.00 krótki motyw który chopaki zapożyczyli z bolka i lolka na dzikim zachodzie
motyw muzyczny 4.55- 5.07 sam koniec utworu, tak samo kończyła się melodia w Pankracym albo innej bajce

9. Legenda o smoku
chyba wszyscy się zgodzą że chodzi o smoka wawelskiego
Bój się smoka - tak samo jak bój się boga, babcia Spiętego często mu to powtarzała
..i tylko wysp tych nie ma a właśnie że są w wierszu Jana Brzechwy Na wyspach Bergamutach

10. A chciałem o sobie
świat na łeb się zwalił wiecie czego bali się Galowie z komiksu Asterix i Obelix? że im niebo spadnie na głowę.
idzie chyba o to by uwierzyć w siebie na koniec rada ojca dla swoich dzieci

I co wy na to, macie jeszcze jakieś pomysły, podzielcie się, chłopaki z pewnością poleją się ze śmiechu :D
wisol
 
Posty: 89
Dołączył(a): listopada 11 2008 - 14:50:17
Lokalizacja: no wysącz to

Powrót do Tematy użytkowników

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron