Nawiązania literackie, muzyczne i inne na "Gospel"

Forum dyskusyjne o płycie Gospel.

Moderator: praczas-opensources

Postprzez Chłopaq » maja 8 2008 - 13:58:20

gad44 napisał(a):888 to raczej nie nawiązanie do 2Tm2,3. 888 znaczy (jest symbolem, czy jakoś tam się to rozwija, rozszyfrowuje dziwnymi metodami) Jezus. Tak jak 666 to szatan.

Nie ma takiego symbolu 888. To raczej sami sobie utworzyli przez analogię potrójną ósemkę. A 8, owszem, symbolizuje pełnię, stąd oktawa (octo z łac. osiem) podczas której mamy cały czas jakby jeden dzień dla podkreślenia ważnści danego święta, a zarazem dla pokazania, że treść świętowanej tajemnicy nie zamyka się w czasie. Chyba tak to należy rozumieć, oczywiście trójka wtedy nawiązująca do Trójcy Świętej.
Chłopaq
 
Posty: 13
Dołączył(a): maja 8 2008 - 13:50:57
Lokalizacja: 50° 34'32'' N 19° 19'33'' E

Postprzez veida » maja 8 2008 - 15:13:23

To jest coś co nazywa się GEMATRIA. Nie wiem o co w tym chodzi, ale pono właśnie w czymś takim 888=Jezus.
veida
 
Posty: 248
Dołączył(a): listopada 30 2007 - 00:18:37
Lokalizacja: Bydgoszcz/Gdańsk

Postprzez milen » maja 8 2008 - 15:58:15

Obrazek
milen
 
Posty: 89
Dołączył(a): stycznia 30 2007 - 21:13:49
Lokalizacja: Poznań

Postprzez joan » maja 8 2008 - 16:41:32

Mnie z kolei głos diabła z Drogi Panie i tego z 'Hiszpana' kojarzy się z Jankiem Himilsbachem. Wiem, że to nie on, ale nic na to nie poradzę :D
joan
 
Posty: 5
Dołączył(a): maja 7 2008 - 08:07:49

Postprzez veida » maja 8 2008 - 17:13:19

Milen, to TEN będzie no nie? ;)
veida
 
Posty: 248
Dołączył(a): listopada 30 2007 - 00:18:37
Lokalizacja: Bydgoszcz/Gdańsk

Postprzez milen » maja 9 2008 - 17:45:09

:D
Cieczy mnie, że zamiast dyskutować o tym kim jest jet pan, dajesz nam linka, żebyśmy mogli to po prostu przeczytać. Tak trzymać !
Obrazek
milen
 
Posty: 89
Dołączył(a): stycznia 30 2007 - 21:13:49
Lokalizacja: Poznań

Postprzez Chłopaq » maja 9 2008 - 18:15:49

Pewnie, że można samemu kombinować - skoro 8 symbolizuje pełnię [zauważcie, że wraz ze zmartwychwstanie Pana Jezusa świętujemy w każdą niedzielę, która jest pierwszym dniem tygodnia; Chrystus przychodzi do apostołów w tym dniu, potem powtarza to za tydzień, gdy są w Wieczerniku - jest już z nimi Tomasz zwany Didymos, którego wcześniej nie było - i Ewangelia mówi: A po ośmiu dniach, kiedy uczniowie... (J 20, 24) ]. Podstawowe znaczenie symbolu 8 to, powtarzam, pełnia - także w takim sensie, że nie da się jej wyrazić za pomocą ludzkiego języka; wskazuje ona na rzeczywistość przekraczającą rzeczywistość, czyli na rzeczywistość transcendentną. I oczywiście można powiedzieć (tak rzeczywiście jest; teologia Ewangelii to pokazuje), że pełnią jest Bóg. Skoro tak, to 8 x 3...
Tak to tyle bym w temacie Rajskiej 888 miałbym do dodania, bo pański pies mnie dosięgł.
Chłopaq
 
Posty: 13
Dołączył(a): maja 8 2008 - 13:50:57
Lokalizacja: 50° 34'32'' N 19° 19'33'' E

Postprzez AnnaMaria » maja 9 2008 - 18:40:21

joan napisał(a):Mnie z kolei głos diabła z Drogi Panie [...] kojarzy się z Jankiem Himilsbachem.


Miałam dokładnie takie samo skojarzenie przy pierwszym słuchaniu płyty! Nawet usiłowałam sobie przypomnieć, czy czegoś takiego nie było w jakimś filmie, ale nie, to Wieża:) Meisterstück!
AnnaMaria
 
Posty: 299
Dołączył(a): marca 27 2008 - 14:37:36
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez joan » maja 10 2008 - 10:39:25

ech..czyli po prostu własnie kolejny majstersztyk panow z Lao Che :) :)
joan
 
Posty: 5
Dołączył(a): maja 7 2008 - 08:07:49

Postprzez Chłopaq » maja 14 2008 - 12:16:43


Gematria to jest typ numerologii, którą posługiwali się Żydzi, polegający na tym, że litery alfabetu wskazywały na liczby. Arabowie wpadli na pomysł, aby liczby oznaczać cyframi, stąd mamy 1, 2, 3... Żydzi na to nie wpadli, więc literom alfabetu przyporządkowywali liczby i tak też je potem (w postaci liter) zapisywali. Stąd tez wzięły się różne symbole, które przeniknęły do różnych kultur. Adam Mickiewicz, który nawiązywał w swej twórczości do różnych tradycji - także do kabały żydowskiej - zapisał "(...)krew jego dawne bohatery, a imię jego czterdzieści i cztery(...)". Jeśli weźmiemy 40 i 4, to otrzymamy w tymże systemie, o którym powyżej, dwie litery: D i M. Żydzi w swym alfabecie nie zapisywali samogłosek... Jeśli wstawimy samogłoskę A, to otrzymamy imię ADAM. Nota bene, być może chodziło mu o samego siebie, jako wieszcza, który ma wpływ na naród przez swoją twórczość, a może o "nowego Adama", czyli Chrystusa. W każdym razie, potwierdzam, że nie ma takiego symbolu 888 w teologii, czy tradycji chrześcijańskiej. Wypowiedź na forum sugeruje, że za pomocą gematrii dochodzimy do imienia Jezus... Być może. Szczerze jestem ciekawy w jaki sposób. Jeśli weźmiemy osobno cyfry, to otrzymamy takie same litery. Z pewnością będą to spółgłoski. Wątpię jednak, czy uda się uzyskać imię Jezus, a więc w oryginale Jeszua lub Jehoszua. A może jaśli się dobrze pokombinuje, to wyjdzie?

Osiem, i owszem, symbolizuje pełnię. Siódemka jest liczbą świętą, doskonałą. Szóstka, to liczba, której brakuje tej doskonałości, jest jakby niepełna. Trzy razy sześć (666) pokazuje, że jest to niedoskonałośc definitywna - to podkreśla trójka. W starożytnej kulturze wschodniej, jak ktoś coś trzy razy wypowiedział, to znaczyło, że tak na pewno jest. Szatan właśnie taki jest - 666. Do tej liczby doskonałej, czyli siódemki dodano jeszcze jeden i w ten sposób mamy coś więcej niż doskonałość, pełnię rozumianą tak, jak już wcześniej napisałem... To tyle.

Pamiętam ten adres - Rajska 888.
Chłopaq
 
Posty: 13
Dołączył(a): maja 8 2008 - 13:50:57
Lokalizacja: 50° 34'32'' N 19° 19'33'' E

Postprzez eo » maja 14 2008 - 13:47:07

Znalazłem takie coś. Jeśli ktoś będzie miał ochotę na całość to LINK

Jeśli nie to cyt:

Autor tekstu: Ireneusz Kania; Oryginał: www.neutrum.eu.org/kk.php/s,4484

Nie jest to całkiem ścisłe. W tekście Nowego Testamentu tu i ówdzie widzimy usiłowania tłumaczy, aby zachować w greckim przekładzie niektóre przynajmniej odpowiedniości gematryczne semickiego oryginału. Tożsame gematrycznie są na przykład słowa theós (Bóg) i agathós (dobry) (284) z Mk 10, 18. Słowo peristerá (gołębica) ma gematrię 801, a więc taką, jak suma liter Omega i Alfa; w ezoterycznej wykładni znaczy to, że mocą chrztu Jezus stał się Kosmokratorem, panem wszystkich żywiołów (gr. stoicheia). Interesująca jest sprawa tajemniczego "imienia Bestii" z Apokalipsy (666). Już od epoki starożytnej trwają próby ustalenia, jakie to słowa bądź imiona własne - greckie, łacińskie, wreszcie hebrajskie - mogą gematrycznie odpowiadać tej liczbie. Spośród mnóstwa uzyskanych metodą gematryczną rezultatów wymieńmy imiona cesarzy: Dioklecjana, Nerona, Trajana (wszyscy wydawali edykty przeciwko chrześcijanom), hebr. Kejsar Romim ("cesarz Rzymian") itd. Interesujące jest przypuszczenie Bedy Czcigodnego, który "liczbę Bestii" kojarzy z 1 Krl 10, 14, gdzie jest mowa o rocznych dochodach króla Salomona (666 talentów złota); koresponduje ono z tezą prof. A. Wiercińskiego, że pod gematrią 666 kryje się hebrajskie słowo jitron "zysk, korzyść materialna" (o czym niżej). Tu zaznaczmy, że słowo to w późnohebrajskiej terminologii filozoficznej jest odpowiednikiem łac. superesse, odnoszącego się do ponadbytowej istoty Boga; zob. G. Scholem, Stworzenie z niczego i autoredukcja Boga, w: O głównych pojęciach judaizmu, PAT, Kraków 1988, przeł. J. Zychowicz, s. 72). Liczba 666 może też symbolizować kwintesencję zła, w przeciwieństwie do liczby 888, będącej gematrią greckiego imienia Jezusa i symbolem absolutnej doskonałości. (Zwięzły przegląd tej problematyki w: Pismo Święte Nowego Testamentu w dwunastu tomach, pod red. ks. E. Dąbrowskiego, t. 12, Apokalipsa, opr. o. A. Jankowski, Pallottinum, Poznań 1959, s. 311 i n.). Jak z tego widać, problem "liczby Bestii" z Apokalipsy św. Jana, choć nadal jednoznacznie nie rozwiązany, nie jest przecież zupełną zagadką, co usiłuje się niekiedy sugerować.
eo
 
Posty: 143
Dołączył(a): czerwca 9 2005 - 15:31:58

Postprzez Something » maja 14 2008 - 13:54:42

przez te wszystkie przypisywania znaczej liczba itp mam coraz mniejszy szacunek do humanistow :P
sztuczne tworzenie problemow
mnozenie bzdur itp.

tymi numerkami mozna wszystko opisac, tu dodasz, tam odejmiesz, pomnozysz, podzielisz i wyjdzie co chcesz...

kiedys czytalem artykul o tytulach papieza i laczeniu ich z 666
pewnie wiekszosc uzna to za bzdure...

z tymi liczbami mozna zrobic wszystko wiec prosilbym sie wiecej nie rozpisywac na ten temat w watku, ktory nie ma z tym nic wspolnego

nie szukajce ktoregos tam dna w czyms co go nie ma...
Something
 
Posty: 1435
Dołączył(a): października 10 2005 - 18:40:06
Lokalizacja: Gdańsk

Postprzez bastor » maja 14 2008 - 14:02:53

Coś w tym jest co mówi przedmówca. Pamiętam jak swego czasu w księgarniach triumfy święciła książka pt. "Kod Biblii" . Autor za pomocą tego kodu udowadniał iż w tej świętej księdze jest/była zapisana przyszłość swiata. Jakoś szybko sprawa przycichła po tym jak kolejni badacze kodu biblii zaczęli "odnajdywac" tajemnice zycia ksieznej Diany w "Przeminelo z wiatrem".
Lao Che skończyło się na Kill'em All !!!
http://tinyurl.com/y8yl646 <--- Czy ktoś rozpoznaje tę osobę ? Prv me !
bastor
 
Posty: 1059
Dołączył(a): kwietnia 24 2005 - 00:00:00
Lokalizacja: Droga na Ostrołękę

Postprzez eo » maja 14 2008 - 14:45:03

Panowie! Osobiście do wielbicieli jakowyś wróżb kabał czy innych tarotów nie należę, ale rozmawiając o inspiracjach tekstowych czerpanych z tematów około biblijnych od tego uciec się nie da. Ludzie wtedy tak mieli i już :) Nawet mamy to przemycone do kanonu pism świętych najpopularniejszej religii w Polsce ( patrz nieszczęsne 666 )
eo
 
Posty: 143
Dołączył(a): czerwca 9 2005 - 15:31:58

Postprzez clamcay » maja 28 2008 - 18:11:20

ja.jarzabek napisał(a):a ja mam takie małe pytanie - czy wie ktoś cokolwiek o utworze granym na pianinie (fortepianie?) w "Siedmiu nie zawsze wspaniałych" pod koniec piosenki, po dwóch minutach ciszy? czy to jest autorstwa któregoś z chłopaków z Lao Che czy może jakiś znany już utwór?



jak na mój gust to jest on bliźniaczo podobny do genialnego utworu johna lorda pt: "aria". john lord to taki starszy pan który gra na klawiszach w deep purple (deep purple to taki zespół składający sie ze starszych panów).

numer (nie w oryginale) mozna znaleźć na youtube i jak ktoś ma chęć to może porównać, ale dla mnie troche to plagiatem pachnie niestety...

pozdrawiam i dozo w sobote w gliwicach na koncercie
clamcay
clamcay
 
Posty: 3
Dołączył(a): maja 28 2008 - 18:01:01

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Płyta "Gospel"

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość