Intertekstualność DC/AC

Forum dyskusyjne o płycie "Prąd stały / Prąd zmienny".

Moderator: praczas-opensources

Intertekstualność DC/AC

Postprzez beret » marca 5 2010 - 14:44:26

Życie mnie przyzwyczaiło, a chyba nie tylko mnie, że kolejne płyty Lao Che zawierają (bardziej lub mniej liczne) cytaty i nawiązania do innych twórców i utworów. I pytanie mam do Państwa: szukamy?
Na początek trzy:
1. Życie jest jak tramwaj, trzeba wiedzieć kiedy wysiąść. - cytat z Ernesta Hemingwaya (tak utrzymuje w wywiadzie Hubert Dobaczewski)
2. W końcu powiem ci co myślę - cytat z utworu zespołu Republika "Tak tak to ja" (pojawia się w końcówce "Magistra Pigularza").
3. utrata głowy na skutek spotkania z tramwajem - nawiązanie do pierwszych scen utworu "Mistrz i Małgorzata" Michaiła Bułhakowa, w których pisarz Michaił Berlioz traci głowę po spotkaniu z tramwajem na Patriarszych Prudach.
beret
 
Posty: 328
Dołączył(a): grudnia 11 2006 - 16:37:51

Re: Intertekstualność DC/AC

Postprzez DwieStopy » marca 5 2010 - 15:28:52

Miasteczkiem wstrząsnęła plotka, że łysych papą chcą kryć z "Urodziła mnie ciotka" - nawiązanie do "Ballady o łysych" http://www.teksty.org/Biesiadne,Ballada_o_%C5%82ysych
DwieStopy
 
Posty: 18
Dołączył(a): sierpnia 13 2009 - 17:44:21

Re: Intertekstualność DC/AC

Postprzez Something » marca 5 2010 - 20:10:26

DwieStopy napisał(a):Miasteczkiem wstrząsnęła plotka, że łysych papą chcą kryć z "Urodziła mnie ciotka" - nawiązanie do "Ballady o łysych" http://www.teksty.org/Biesiadne,Ballada_o_%C5%82ysych

Dzięki!
Zastanawiałem się o co chodzi z tą papą i łysymi :P
Something
 
Posty: 1435
Dołączył(a): października 10 2005 - 18:40:06
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Intertekstualność DC/AC

Postprzez turbodiesel » marca 5 2010 - 21:17:09

"Portowa dzielnica..."
Starsi pewnie jeszcze pamiętają Maanam. :)
Bawią się wszyscy?
turbodiesel
 
Posty: 2
Dołączył(a): sierpnia 13 2008 - 10:27:39

Re: Intertekstualność DC/AC

Postprzez pani_bufetowa » marca 5 2010 - 21:53:05

"Zadzieram kiecę i lecę" - jedno z ulubieńszych powiedzonek ś.p. Heni P.
Były jeszcze "Gówno chłopu, nie zegarek", "Skończyło się babce sranie" ale ich Spięty nie użył (może nie znał?) :)
Nie ma smalcu, z dżemem są puree!
pani_bufetowa
 
Posty: 21
Dołączył(a): listopada 5 2009 - 10:09:39
Lokalizacja: Tczew

Re: Intertekstualność DC/AC

Postprzez Genevieve » marca 6 2010 - 14:13:31

Witajcie!

Nie wiem czemu, ale fragment "Kryminału" - "Gdy truchło prześliczne skubią robale ... " cały czas przywodzi mi na myśl "Padlinę" Baudelaire'a. Nie mogę się pozbyć tego skojarzenia :)
Genevieve
 
Posty: 1
Dołączył(a): marca 6 2010 - 14:07:50

Re: Intertekstualność DC/AC

Postprzez Something » marca 8 2010 - 01:12:41

beret napisał(a):3. utrata głowy na skutek spotkania z tramwajem - nawiązanie do pierwszych scen utworu "Mistrz i Małgorzata" Michaiła Bułhakowa, w których pisarz Michaił Berlioz traci głowę po spotkaniu z tramwajem na Patriarszych Prudach.

A niby właśnie nie :P

Sławne naaaaaaleśniki to z jakiegoś filmi Woodiego Allena. (że słabo gotujesz też :P)
Something
 
Posty: 1435
Dołączył(a): października 10 2005 - 18:40:06
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Intertekstualność DC/AC

Postprzez calinoe » marca 9 2010 - 13:28:58

Z filmu "Zelig".
Tu Spięty o tym mówił: http://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obc ... c_sie.html

A tu chyba dokładny cytat z hipnozy Leonarda Zeliga:
"Okropnie gotujesz. Twoje naleśniki... Wyrzucam je do śmieci, kiedy nie patrzysz. I te dowcipy, na które się silisz, kiedy chcesz być zabawna. Za długie i bez puenty. Nie mają końca. Chcę pójść z tobą do łóżka. Kocham cię. Jesteś miła, bo nie jesteś taka mądra, jak ci się wydaje. Jesteś skołowana i nerwowa, i fatalnie gotujesz. Twoje naleśniki...Kocham cię."
calinoe
 
Posty: 191
Dołączył(a): listopada 11 2005 - 16:07:34
Lokalizacja: Wrocław

Re: Intertekstualność DC/AC

Postprzez abd3mz » marca 11 2010 - 13:34:07

beret napisał(a):2. W końcu powiem ci co myślę - cytat z utworu zespołu Republika "Tak tak to ja" (pojawia się w końcówce "Magistra Pigularza").
poprawka: "Tak... Tak... to ja" to utwór Obywatela G.C.
abd3mz
 
Posty: 95
Dołączył(a): stycznia 27 2008 - 09:46:26
Lokalizacja: Kraków nieaktualny ;-)

Re: Intertekstualność DC/AC

Postprzez MeeHau » marca 20 2010 - 15:59:58

To jako preludium posta koncertowego napiszę, że Magister Pigularz to piosenka o jednym z dilerów Pana Kleksa. W filmie "Podróże Pana Kleksa" grany przez etatowego parodystę polityków - Jerzego Kryszaka.

Stolica państwa zabudowana była długimi szklanymi pawilonami, które na podobieństwo gwiazdy zbiegały się przy centralnym placu. Stał na nim pomnik Magistra Pigularza I, założyciela miasta i odkrywcy witamin. W pawilonach wytwarzano leki, natomiast izby mieszkalne znajdowały się w podziemiach. Zresztą ludność Przylądka Aptekarskiego wynosiła zaledwie 5555 osób, w tym 555 kobiet. Resztę stanowili mężczyźni. Dzieci w ogóle nie było. Magister Pigularz II wynalazł tabletki odmładzające, dzięki którym ludność utrzymywała się stale i niezmiennie w tym samym wieku. Dlatego też zmiana pokoleń stała się zbędna, a dzieci - niepotrzebne. Ludności ani nie ubywało, ani nie przybywało.

Okazało się jednak, że tabletki odmładzające są ściśle strzeżone, a sekret produkcji znany jest wyłącznie władcy tego kraju.
-------------------------

BezDresowy MeeHau
MeeHau
 
Posty: 4
Dołączył(a): listopada 11 2005 - 19:16:06
Lokalizacja: Oleśnica

Re: Intertekstualność DC/AC

Postprzez patryk » lipca 17 2010 - 03:51:00

Urodziła mnie ciotka
Stanisław Grzesiuk "Boso, ale w ostrogach":
"Ja pochodzę z tych gorszych, co to mają zwyczajną, czerwoną krew. A w ogóle to mnie ciotka z litości urodziła, bo matka tego dnia robiła duże pranie i nie miała czasu na rodzenie."
patryk
 
Posty: 50
Dołączył(a): maja 17 2005 - 00:45:37

Re: Intertekstualność DC/AC

Postprzez Kocia » lipca 29 2010 - 03:23:07

Jak dla mnie, zostały również zaczerpnięte pomysły z książki Mariusza Sieniewicza Żydówek nie obsługujemy. To zbiór absurdalnych opowiadań, w którym rzeczywistość przedstawiona jest na opak, przesadnie. Jedno z nich jest o tramwaju, który kręci się w kółko, z którego nie można wysiąść. Opowiadanie kończy się, o ile dobrze pamiętam, kraksą tramwaju. Kolejne mówi o mieście, w którym ojcami są Wujowie, rządzą Głupcy i wszystko jest na opak. Poza tymi dwoma są jeszcze inne, których niestety zbyt dokładnie nie pamiętam.
Kocia
 
Posty: 1
Dołączył(a): lipca 29 2010 - 03:14:17

Re: Intertekstualność DC/AC

Postprzez JagaFan17 » sierpnia 11 2010 - 17:32:52

To raczej "intermuzykalność" ale nie wiedziałem gdzie napisać. Ostatnio zorientowałem się że sampel "gramy dalej" z Magistra pochodzi z serialu Alternatywy 4.
JagaFan17
 
Posty: 22
Dołączył(a): lipca 10 2008 - 15:27:07

Re: Intertekstualność DC/AC

Postprzez kitaro » grudnia 23 2012 - 13:12:52

ŻYCIE JEST JAK TRAMWAJ zostało oparte na "Mistrzu i Małgorzacie" Bułhakowa. Tam mamy sytuacje, gdy Berliozowi - pisarzowi ateiście tramwaj obcina głowę. :D :D :D :D :D :D
kitaro
 
Posty: 4
Dołączył(a): listopada 17 2012 - 16:25:12

Re: Intertekstualność DC/AC

Postprzez Something » grudnia 25 2012 - 02:09:21

kitaro napisał(a):ŻYCIE JEST JAK TRAMWAJ zostało oparte na "Mistrzu i Małgorzacie" Bułhakowa. Tam mamy sytuacje, gdy Berliozowi - pisarzowi ateiście tramwaj obcina głowę. :D :D :D :D :D :D

Ktoś już zwracał uwagę.
I chyba w jakimś wywiadzie Spięty mówił, że to niby nie z tego...
Something
 
Posty: 1435
Dołączył(a): października 10 2005 - 18:40:06
Lokalizacja: Gdańsk

Następna strona

Powrót do Płyta "Prąd stały / Prąd zmienny"

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron