Nowa płyta - prasówka

Forum dyskusyjne o płycie "Prąd stały / Prąd zmienny".

Moderator: praczas-opensources

Nowa płyta - prasówka

Postprzez CZŁOWIEK - ŁOŚ » marca 9 2010 - 10:46:13

Czyli: co słychać w recenzjach, wywiadach na temat tej płyty itd.

Na początek: DC / AC w Gazecie Wyborczej. Ściślej - w Dużym Formacie.

I w Dzienniku Gazecie Prawnej

Komentarze / polemiki mile widziane :-)

EDIT: Parę słów w Rzeczpospolitej
Rzepa się nie postarała - nawet w tak małym tekście pełno nieścisłości.
- A to kto?
- Pewnie król.
- Czemu krol?
- Bo nie jest obesrany.
CZŁOWIEK - ŁOŚ
Koncertmod
 
Posty: 681
Dołączył(a): czerwca 14 2005 - 09:34:24
Lokalizacja: Kraków

Re: Nowa płyta - prasówka

Postprzez malkonten t » marca 9 2010 - 20:01:28

Ktoś może mi wytłumaczyć co recenzent miał na myśli pisząc:

"...drażnią zbyt oczywiste nawiązania muzyczne do Kultu w tytułowym „Prąd stały/Prąd zmienny”..."

Co to za "oczywiste" nawiązania muzyczne do Kultu? Bo jakoś nie kojarzę..
malkonten t
 
Posty: 7
Dołączył(a): listopada 20 2009 - 16:43:06

Re: Nowa płyta - prasówka

Postprzez Something » marca 9 2010 - 21:04:52

Something
 
Posty: 1435
Dołączył(a): października 10 2005 - 18:40:06
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Nowa płyta - prasówka

Postprzez pani_bufetowa » marca 9 2010 - 21:28:12

Wśród nich najbardziej wyraziste są ponure obrazy z PRL, jak awaria elektrowni atomowej w Czarnobylu czy opis zimy stulecia: „Tak oto nadeszła zima stulecia. Nos nam odmarzł, a Kraj w zamieciach. Padł już kombinat, elektrownia nie wytrzyma. Wybiła ostatnia kilowatogodzina”. Ten fatalizm wydaje się rzucać cień również na opis kondycji współczesnego człowieka.


Ta... "opis kondycji współczesnego człowieka". Uwielbiam takie zwroty - można z nimi robić ctrl+c-ctrl_v i używać w dowolnych recenzjach - pasuje do wszystkiego. Dodam jeszcze zagubienie człowieka we współczesnym świecie, problemy egzystencjalne, itp pitu-pitu.

Jakoś prościej odbieram tę płytę. Słowo "Czarnobyl" nie wywołało wspomnień, nie czuję również odniesień doń w muzyce. Zima stulecia to dość odległe wspomnienie z PRL-u, muzycznie bardziej kojarzące mi się z Czerwonymi Gitarami i Marylą Rodowicz.
Na siłę można usłyszeć Kazika w "Prądzie" ale uświadomiłam sobie to dopiero po przeczytaniu recenzji. Ten rytm, zaśpiew... Z kolei Republikę można usłyszeć w "tititititi" towarzyszącemu utworowi "Kryzys" - to jednak tylko drobny fragmencik, bo ja jednak więcej słyszę tam gitar, gwizdka i ogólnie wykopu - Grzesiu nigdy tak nie jechał :)
Z drugiej strony - każdy z nas ma jakieś skojarzenia, autorzy recenzji również mają do nich prawo :) Bo jak sklasyfikować początek płyty, ten kontrabas i perkusję? Jak wtłoczyć między Republikę i Kraftwerk? Mi się kojarzy bardziej z jassem, to w sumie tez lata 80. ale końcówka, pewnie się nie liczy, nie?

I dlaczego nikt nie wspomniał o Kombi? ;)
Nie ma smalcu, z dżemem są puree!
pani_bufetowa
 
Posty: 21
Dołączył(a): listopada 5 2009 - 10:09:39
Lokalizacja: Tczew

Re: Nowa płyta - prasówka

Postprzez bts » marca 10 2010 - 12:04:22

pani_bufetowa napisał(a):Na siłę można usłyszeć Kazika w "Prądzie" ale uświadomiłam sobie to dopiero po przeczytaniu recenzji. Ten rytm, zaśpiew...


Ja tam za pierwszym razem usłyszałem bardziej Ich Troje :D Na szczęście szybko mi przeszło...

Z kolei czarnobyl sobie od razu przypomniałem. I to świństwo lugola...
bts
 
Posty: 15
Dołączył(a): listopada 21 2008 - 13:53:57

Re: Nowa płyta - prasówka

Postprzez lachmyta » marca 10 2010 - 14:01:50

jak chłop nie je mientki, nie gamoń, nie pizda, to na przemijanie, chłop takowy gwizda!
lachmyta
 
Posty: 92
Dołączył(a): lutego 29 2008 - 23:51:39
Lokalizacja: Ostrowiec Świętokrzyski

Re: Nowa płyta - prasówka

Postprzez Something » marca 10 2010 - 14:30:55

Nie czytam recenzji na Interii więc nie wiem jaki poziom.
Ale dział news w metalu jest prowadzony chyba najlepiej z dużych portali więc czasem zaglądam i sobie cenię.

Podobno nie ważne co piszą, ważne, że piszą ;]
Something
 
Posty: 1435
Dołączył(a): października 10 2005 - 18:40:06
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Nowa płyta - prasówka

Postprzez pani_bufetowa » marca 10 2010 - 15:39:02

W sumie... gdybym nie była histeryczką fanką Lao Che, pewnie w 100% zgodziłabym się z recenzją. Zadałam sobie trochę trudu aby przesłuchać płytę kilkanaście razy, dzięki czemu dostrzegłam w niej to, czego nie usłyszałam po 2-3 przesłuchaniach.
Całkiem wyważona recenzja, 1,5 ostatniego akapitu jest na tak :) No i plus za to, że gościu nie silił się na filozoficzno-egzystencjalne próby interpretacji.
Nie ma smalcu, z dżemem są puree!
pani_bufetowa
 
Posty: 21
Dołączył(a): listopada 5 2009 - 10:09:39
Lokalizacja: Tczew

Re: Nowa płyta - prasówka

Postprzez nati » marca 11 2010 - 16:49:38

w tym szaleństwie jest metoda...
nati
 
Posty: 549
Dołączył(a): grudnia 19 2005 - 17:24:16
Lokalizacja: Baniocha

Re: Nowa płyta - prasówka

Postprzez rwb » marca 13 2010 - 17:36:16

Whooz next to the party?!
rwb
 
Posty: 17
Dołączył(a): lutego 24 2010 - 18:27:11
Lokalizacja: Lubartów

Re: Nowa płyta - prasówka

Postprzez DwieStopy » marca 13 2010 - 17:45:57

DwieStopy
 
Posty: 18
Dołączył(a): sierpnia 13 2009 - 17:44:21

Re: Nowa płyta - prasówka

Postprzez adela » marca 14 2010 - 14:45:16

To jeszcze z Dziennika:

"Niestety niektóre gry słowne i rymy bywają irytujące, podobnie drażnią zbyt oczywiste nawiązania muzyczne do Kultu w tytułowym „Prąd stały/Prąd zmienny”. Ale pojedyncze wpadki nie wpływają na odbiór całości. Dla Spiętego to rehabilitacja za niedoceniony solowy album „Anty-szanty”, który nawiązywał do podobnych brzmień. Dla Lao Che kolejny dowód na to, że potrafią odnaleźć się w każdej konwencji. Wydawnictwo pokazuje, że grupa próbuje szukać dla siebie bohaterów z przeszłości i budować polską tożsamość kulturową bez oglądania się na zachodnie wzorce."

Ostatecznie recenzja chyba jednak pozytywna, choć nie kapuję, o co autorowi chodzi tutaj: "Dla Spiętego to rehabilitacja za niedoceniony solowy album „Anty-szanty” NIEDOCENIONY ???!!! A ostatnie zdanie to już pawia wyciska na usta, bleeee!
adela
 
Posty: 6
Dołączył(a): marca 11 2010 - 12:05:17

Re: Nowa płyta - prasówka

Postprzez Something » marca 14 2010 - 15:02:08

Było.
Something
 
Posty: 1435
Dołączył(a): października 10 2005 - 18:40:06
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Nowa płyta - prasówka

Postprzez adela » marca 15 2010 - 09:49:10

Wiem, że było, ale tak głupiej recenzji już dawno nie czytałam, więc musiałam się jeszcze chwilę nad tym popastwić...

adela-nieadelka
adela
 
Posty: 6
Dołączył(a): marca 11 2010 - 12:05:17

Re: Nowa płyta - prasówka

Postprzez dominiko96 » marca 20 2010 - 12:18:43

dominiko96
 
Posty: 125
Dołączył(a): listopada 7 2009 - 17:59:51

Następna strona

Powrót do Płyta "Prąd stały / Prąd zmienny"

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron